Biegi narciarskie. Deklasacja Johaug, Kowalczyk w poszukiwaniu formy

Therese Johaug zwyciężyła w biegu na 10 km. stylem klasycznym w szwajcarskim Davos. Norweżka triumfowała we wspaniałym stylu, wyprzedzając drugą Marit Bjoergen aż o 42,5 sekundy. Podium ze stratą 58,5 s. uzupełniła Kerttu Niskanen. Justyna Kowalczyk, która nie imponuje wytrzymałością na początku sezonu, zakończyła zawody na 7. miejscu.

Polka rozpoczęła wyścig w dobrym stylu i nic nie zapowiadało ponad minutowej straty na mecie. Po drugim kilometrze Kowalczyk do liderującej od początku do końca Theresy Johaug traciła zaledwie 4,8 s. Niestety nasza zawodniczka nie wytrzymała trudów zmagań i na każdym kolejnym punkcie pomiarowym jej strata regularnie rosła. Ostatecznie podopieczna Aleksandra Wierietelnego finiszowała dopiero na 7. pozycji.

Therese Jahaug zwyciężyła po raz trzeci w tym sezonie i po raz trzeci na 10 km klasykiem. W tej konkurencji 26-latka nie ma sobie równych. Konsekwentnie powiększała swoją przewagę na każdym punkcie pomiarowym i swoją największą aktualnie rywalkę – Marit Bjoergen wyprzedziła o 42,5 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła Finka Kerttu Niskanen, dla której było to szóste podium w dotychczasowej karierze.

W odróżnieniu do poprzednich biegów w pierwszej dziesiątce zawody zakończyły tylko trzy Norweżki. Szósta na metę przybiegła Heidi Weng. Po trzy przedstawicielki miały także Szwedki i Finki. Poza czołową trzydziestką uplasowała się druga z Polek – Kornelia Kubińska, która zajęła 34. lokatę.

Liderką Pucharu Świata nadal pozostaje Bjoergen. 34-latka zgromadziła na swoim koncie 599 punktów i drugą Johaug wyprzedza o 111 punktów. Trzecia w klasyfikacji generalnej jest Heidi Weng, która ma na koncie 344 oczka. Kowalczyk awansowała z 8. na 7. pozycję (217 ptk).