Bełchatów wraca do ekstraklasy

Piłkarze PGE GKS Bełchatów wracają po rocznej przerwie do ekstraklasy. Awans przypieczętowali wyjazdowym zwycięstwem w 33. kolejce 1. ligi nad Kolejarzem Stróże 1:0. Wcześniej cel ten osiągnął lider tabeli Górnik Łęczna.

Gola na wagę awansu strzelił w Stróżach w dziewiątej minucie Michał Mak. Arka Gdynia, która jeszcze walczyła z Bełchatowem o ekstraklasę, zremisowała u siebie z Olimpią Grudziądz 1:1.

W sobotę poznaliśmy także dwie kolejne zdegradowane drużyny – do Okocimskiego Brzesko dołączyły Puszcza Niepołomice i Energetyk ROW Rybnik. Puszcza przegrała w Ząbkach po dramatycznym pojedynku 2:4 z Dolcanem. Przed meczem odbyła się uroczystość pożegnania trenera gospodarzy Roberta Podolińskiego, który po zakończeniu sezonu zmieni pracodawcę.

Z kolei Energetyk w słabym stylu pożegnał się z 1. ligą, ulegając przed własną publicznością Chojniczance Chojnice 1:4.

Czwartą drużynę, która spadnie do 2. ligi, wyłoni 7 czerwca ostatnia kolejka. Zagrożonych jest pięć zespołów, a w najtrudniejszej sytuacji znajdują się Stomil Olsztyn, GKS Tychy i Flota Świnoujście. Wszystkie trzy w sobotę zremisowały wyjazdowe spotkania: Stomil z Miedzią Legnica (1:1), GKS Tychy z GKS Katowice (3:3), a Flota z Sandecją Nowy Sącz (0:0).

Na razie znane są dwa zespoły, które zajmą miejsca zdegradowanych – Chrobry Głogów i Bytovia Bytów, oba z grupy zachodniej drugiej ligi.