Australian Open: Awans Radwańskiej i Przysiężnego

Rozstawiona z numerem piątym Agnieszka Radwańska pokonała Julię Putincewą z Kazachstanu 6:0, 5:7, 6:2 w meczu pierwszej rundy wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open. Zawodniczki walczyły na korcie w Melbourne dwie godziny i 22 minuty.

Piąta w rankingu WTA Tour krakowianka ze sklasyfikowaną na 112. pozycji Putincewą zmierzyła się po raz drugi w karierze. Ich ubiegłoroczny pojedynek w Dubaju również nie był jednostronnym widowiskiem, ale Radwańska wygrała wówczas w dwóch setach.

Wtorkowy mecz rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami, czyli od dominacji Polki, która wygrała pierwszą partię bez straty gema po 27 minutach i wydawało się, że znacznie wyżej notowana tenisistka pójdzie za ciosem.

Okazało się jednak, że łatwa przeprawa w pierwszym secie uśpiła czujność faworytki, która zaczęła się regularnie mylić.W drugim popełniła aż 16 niewymuszonych błędów, a w całym spotkaniu 31.

Wielokrotnie posyłała piłkę w aut lub stosowała loby, z czego skorzystała jej przeciwniczka, wychodząc na prowadzenie 3:1. Urodzona w Moskwie, choć reprezentująca Kazachstan, 18-latka po każdej wygranej akcji okazywała radość głośnym okrzykiem i zaciskaniem pięści.

Piąty gem był najdłuższy w całym pojedynku. Obie tenisistki miały wiele okazji, by rozstrzygnąć go na swoją korzyść. Udało się to wreszcie Radwańskiej, po której też widać było sportową złość. Tak było także w dziewiątym gemie, gdy starsza o sześć lat Polka posłała kilka mocnych serwisów, z którymi rywalka sobie nie poradziła. Później jednak w poczynania krakowianki znów brakowało dokładności i to Putincewa zwycięsko zakończyła tę trwającą ponad godzinę partię.

Sytuacji nie ułatwiał także panujący w Melbourne upał. Na Hisense Arena, drugim co do wielkości korcie Melbourne Park, termometry w cieniu wskazywały 39 stopni Celsjusza. Obie zawodniczki podczas każdej z przerw w grze nakładały na kark okład z lodem.

Radwańska do kolejnej odsłony przystąpiła z większą mobilizacją i determinacją. Stosowała przemyślane zagrania i starała się zmęczyć przeciwniczkę, co przyniosło efekt. Po jednej z akcji zdenerwowana słabszą postawą reprezentantka Kazachstanu z wściekłością rzuciła rakietę na ziemię.

Putincewa nie rezygnowała jednak z walki i do samego końca starała się pokrzyżować plany Polce, ale ta nie wypuściła szansy na zwycięstwo i trzeciego seta wygrała 6:2. Publiczność pożegnała pokonaną brawami, bo stawiła faworytce spory opór.

W kolejnej rundzie zmierzy się z 98. w rankingu WTA Białorusinką Olgą Goworcową, która we wtorek pokonała Chinkę Yingying Duan 6:0, 7:6 (8-6).

Będzie to ich czwarty pojedynek. Lepszy bilans ma krakowianka, która zwyciężyła dwukrotnie. W meczach na twardej nawierzchni jest jednak remis.

Radwańska broni punktów za ubiegłoroczny ćwierćfinał. Tę fazę osiągnęła też w 2008, 2011 i 2012 roku, ale wszystkie mecze o awans do półfinału przegrała.

We wtorek występ w singlu zakończyła druga z Polek Katarzyna Piter, która zagra jeszcze w parze z Alicją Rosolską w deblu. Awans do drugiej rundy gry pojedynczej wywalczył zaś Michał Przysiężny.

W poniedziałek odpadł Łukasz Kubot, a do kolejnej fazy zakwalifikował się Jerzy Janowicz.

Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy turnieju kobiet w wielkoszlemowym tenisowym Australian Open:

Agnieszka Radwańska (Polska, 5) – Julia Putincewa (Kazachstan) 6:0, 5:7, 6:2

Kurumi Nara (Japonia) – Peng Shuai (Chiny) 7:5, 4:6, 6:3

Anastasia Pavlyuchenkova (Rosja, 29) – Teliana Pereira (Brazylia) 7:6 (9-7), 6:4

Alize Cornet (Francja, 25) – Polona Hercog (Słowenia) 1:0, i krecz Hercog

Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy turnieju mężczyzn w wielkoszlemowym tenisowym Australian Open:

Thomaz Bellucci (Brazylia) – Julian Reister (Niemcy) 4:6, 6:3, 7:6 (7-5) i krecz Reistera

Benoit Paire (Francja, 27) – Frank Dancevic (Kanada) 7:6 (14-12), 6:3, 6:4

Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) – Serhij Stachowski (Ukraina) 6:7 (3-7), 6:4, 6:2, 6:0

Blaz Kavcic (Słowenia) – Radek Stepanek (Czechy) 6:7 (3-7), 4:6, 6:1, 2:0 i krecz Stepanka

Blaz Rola (Słowenia) – Federico Delbonis (Argentyna) 6:4, 6:2, 7:5

Roger Federer (Szwajcaria, 6) – James Duckworth (Australia) 6:4, 6:4, 6:2

Kei Nishikori (Japonia, 16) – Marinko Matosevic (Australia) 6:3, 5:7, 6:2, 4:6, 6:2

Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 10) – Filippo Volandri (Włochy) 7:5, 6:3, 6:3

Dusan Lajovic (Serbia) – Lucas Pouille (Francja) 6:4, 7:6 (11-9), 4:6, 6:3

Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Bradley Klahn (USA) 6:7 (7-9), 6:4, 6:4, 6:3

Martin Klizan (Słowacja) – John Isner (USA, 13) 6:2, 7:6 (8-6) i krecz Isnera

Milos Raonic (Kanada, 11) – Daniel Gimeno-Traver (Hiszpania) 7:6 (7-2), 6:1, 4:6, 6:2

Victor Hanescu (Rumania) – Peter Gojowczyk (Niemcy) 7:6 (7-5), 7:6 (7-5), 6:3

Stephane Robert (Francja) – Aljaz Bedene (Słowenia) 7:6 (7-3), 6:3, 6:0

Michał Przysiężny (Polska) – Horacio Zeballos (Argentyna) 6:3, 7:6 (7-4), 7:5

Lu Yen-Hsun (Tajwan) – Jimmy Wang (Tajwan) 6:3, 6:2, 6:1