Eliminacje Euro 2016. Adam Nawałka: „Zawodnicy wykonali fantastyczną pracę”

Adam Nawałka nie krył zadowolenia z wyniku, jaki udało się osiągnąć jego piłkarzom. „Zawodnicy wykonali fantastyczną pracę. Wyjazd do Francji to ich zasługa” – podkreślił selekcjoner na konferencji prasowej po zwycięskim meczu z Irlandią.

W ocenie trenera ostatni pojedynek grupowy nie należał do najłatwiejszych. Adam Nawałka zwrócił uwagę na męską walkę na boisku, której stawką był paszport na mistrzostwa Europy we Francji.

Od pierwszej minuty do ostatniego gwizdka miała miejsce bardzo zażarta walka o awans. Mieliśmy konkretny plan na to spotkanie, staraliśmy się go realizować – zarówno jeśli chodzi o personalia, jak i plan taktyczny. Ten plan się powiódł, wynik mówi sam za siebie. Trudne energetycznie spotkanie, męska walka, nikt nie odstawiał nogi – powiedział selekcjoner.

Trener chwalił wszystkich swoich podopiecznych. Uznanie w jego oczach znaleźli także piłkarze, którzy do wyjściowej jedenastki wskoczyli pod nieobecność kontuzjowanych Arkadiusza Milika, Macieja Rybusa i Tomasza Jodłowca.

Jestem zadowolony z postawy wszystkich zawodników, którzy wystąpili dzisiaj od pierwszej minuty – również Karola Linetty’ego, Jakuba Wawrzyniaka i Pawła Olkowskiego. Spełnili nasze oczekiwania, jestem z nich zadowolony – ocenił Adam Nawałka.

W starciu z Irlandią Polacy objęli prowadzenie w 13. minucie meczu. Szybko je jednak stracili. Jak tłumaczył selekcjoner, było to efektem chwilowej dekoncentracji.

Przy straconym golu z pewnością pojawił się błąd dekoncentracji. Michał źle ustawił się do przeciwnika. Próbował ratować sytuację i zakończyło się to rzutem karnym. Takie błędy się zdarzają, trzeba je będzie wyeliminować. Szczęśliwie atakowaliśmy i zdobyliśmy drugą bramkę – dodał trener.

W ocenie Adama Nawałki drużynie udało się osiągnąć plan, jaki został założony przed początkiem eliminacji. „Ramowy plan, jaki był przeze mnie nakreślony, sprawdził się w stu procentach” – podkreślił.

Od samego początku wierzyłem w powodzenie tej misji. Miałem konkretny plan na to, aby drużyna grała coraz lepiej; plan na to, aby drużyna odbudowała się pod względem taktycznym i mentalnym – powiedział trener.

Selekcja przed mistrzostwami Europy nie jest jeszcze zakończona. W kadrze wciąż mogą pojawić się nowi gracze.

Cały czas obserwujemy zawodników, cały czas oczekujemy na pozytywne sygnały. Świadczą o tym powołania. Przy ogłaszaniu listy zawodników, przed każdym spotkaniem mówi się o zawodnikach, którzy debiutują bądź mieli dłuższą przerwę. (…) Selekcja nie jest zakończona, cały czas jest otwarta. Taka była moja strategia od samego początku – tłumaczył Adam Nawałka.

Zwycięstwo nad Irlandią 2:1 zapewniło reprezentacji Polski awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy we Francji. Przed piłkarzami długi okres przygotowawczy. Pierwsze spotkanie Euro 2016 zaplanowano na 10 czerwca.