Zrozumieć media

Nauczyciele, katecheci, ale także młodzież inicjują spotkania z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, aby „zrozumieć media”. Warsztaty pod takim hasłem odbywają się w szkołach i ośrodkach kultury w całej Polsce. Cieszą się dużym zainteresowaniem. Ostatnie, tuż przed świętami, odbyło się w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu z inicjatywy samorządu szkolnego.

Warsztaty „Zrozumieć media” skierowane są głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wiosną odbywają się kilka razy w miesiącu. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi ekipa z Torunia była w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu, Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich oraz Zespole Szkół nr 4 w Mławie.

Inicjatywa młodych

Na uwagę zasługuje spotkanie warsztatowe w Bolesławcu. Tam inicjatorami zajęć medialnych byli sami uczniowie. Co sprawiło, że chcieli uczestniczyć w warsztatach? – W grudniu podobne warsztaty odbyły się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Wiadomość o nich dotarła do nas i też chcieliśmy uczestniczyć w takim spotkaniu – mówi Mateusz Zwolak z Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu. Dlatego niespełna cztery miesiące od poprzedniego pobytu w tym mieście ekipa Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej ponownie je odwiedziła na zaproszenie samorządu szkolnego, który otrzymał też poparcie rodziców.

– Miałem pewne obawy, że te warsztaty mogą nie trafić do wszystkich, ale z każdą minutą ich trwania widziałem po twarzach koleżanek i kolegów, że z wielkim zainteresowaniem słuchają, bo od kuchni mogli się dowiedzieć, na czym tak naprawdę polega praca w mediach – mówi Mateusz.

Przedsięwzięcie robiło wrażenie pod względem organizacji logistycznej i potężnego sprzętu, który został przywieziony z Torunia łącznie z kamerami i wozem transmisyjnym. – Na uwagę zasługuje także fakt pełnej integracji zespołu prowadzącego zajęcia z uczestnikami, gdzie w sposób często humorystyczny pokazano rzeczy, których na co dzień nie dostrzegamy w telewizji – mówi Mateusz. Według słuchaczy, zajęcia prowadzone są merytorycznie, na wysokim poziomie, a do tego połączone ze świetnym kontaktem z uczestnikami. – To był dla nas naprawdę niezwykły dzień – słychać zadowolenie w głosie uczestników.

W czasie warsztatów w ciągu kilku godzin młodzież ma okazję przyjrzeć się działaniu telewizji, radia i prasy, a także sama uczestniczy w zajęciach warsztatowych. – Teraz na pewno każdy z nas będzie wiedział, jakie triki media wykorzystują w codziennym przekazie. Każdy z nas codziennie korzysta z internetu, ogląda telewizję, słucha radia. Będziemy teraz dostrzegać zagrania, które dźwiękowcy, realizatorzy stosują, by przekonać nas do czegoś czy wywołać konkretne emocje. Dostaliśmy propozycję, by odwiedzić WSKSiM i chętnie z tego zaproszenia skorzystamy –zapewnia Mateusz Zwolak.

Media od kuchni

Warsztaty prowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniusą ciekawe z wielu względów – podejmują tematy dotyczące słowa pisanego, a także mediów elektronicznych – telewizji i radia. Ich niezwykłym atutem jest praktyczny charakter. Młodzież ma niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak działa telewizyjny wóz transmisyjny, jakie znaczenie ma odpowiednie ustawienie świateł w studiu telewizyjnym, a także w czym może pomóc odpowiedni strój czy nawet makijaż.

Uczniowie w czasie zajęć mają okazję uczestniczyć w zaaranżowanej kampanii wyborczej. Spośród siebie wybierają „prezydenta”. Osoba, która zostaje większością głosów wyłoniona, przechodzi metamorfozę na oczach kolegów.

Dzięki warsztatom młodzi mają okazję poznać telewizyjną pracę od kuchni. Podobnie dzieje się na innych zajęciach. Warsztaty radiowe pokazują, co można zrobić z dźwiękiem, jak media go wykorzystują zarówno w dobrym, jak i – niestety – złym celu. Zajęcia z prasy charakteryzują pracę dziennikarza i pozwalają napisać krótkie notki z wydarzenia. – Celem warsztatów było również uświadomienie młodzieży, jaki wpływ mają na ludzi środki społecznego przekazu i jak ten fakt wykorzystują. Wykładowcy zaprezentowali niektóre z metod manipulacyjnych stosowanych przez dziennikarzy. Tematyka warsztatów wzbudziła zainteresowanie licealistów. Dzisiejsze media stały się czwartą władzą, której tajemnice pomagają odkrywać takie właśnie spotkania – podkreśla z kolei Sylwia Jastrzębska z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie.

Warsztaty prowadzone przez przedstawicieli WSKSiM, Radia Maryja i Telewizji Trwam to niewątpliwie ciekawa przygoda, a także zdobycie narzędzi do umiejętnego, świadomego odbioru mediów i wychwytywania manipulacji.


W sprawie organizacji warsztatów można kontaktować się z działem promocji WSKSiM pod numerem telefonu (56) 610 71 33.

Katarzyna Cegielska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl