fot. Ewelina Waszak

W Ełku odbyły się warsztaty „Zrozumieć media”

W poniedziałek w Ełku odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży z cyklu ,,Zrozumieć media”, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Radiem Maryja i TV Trwam. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki 1 % podatku przekazanego na Fundację „Nasza Przyszłość”.

Warsztaty cieszą się stałym zainteresowaniem. Wzięły w nich udział: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, Zespół Szkół Sportowych w Ełku, Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku, I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Giżycku, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, Zespół Szkół Samorządowych w Starych Juchach, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Piszu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisanicy, II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 w Ełku oraz II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 w Piszu.

W pierwszej części warsztatów dowiedzieliśmy się, jak działa green screen oraz jak wygląda wnętrze wozu transmisyjnego. Jedna z uczennic, o imieniu Ewelina, próbowała swoich sił w prezentowaniu pogody. Stwierdziła, że było to niełatwe zadanie. Zgodnie z szykiem programów telewizyjnych, po pogodzie zostały przedstawione informacje dotyczące wiadomości ze świata sportu. Jeden z uczniów wcielił się w rolę prezentera wiadomości sportowych, w trakcie została zwrócona uwaga na to, jak zdjęcia wpływają na naszą ocenę.

– Warsztaty dużo mnie nauczyły, wniosły wiele informacji do mojego życia. Osobiście interesuję się mediami, jest to moje hobby. Najbardziej jestem zainteresowany korekcją graficzną oraz obsługą sprzętu w wozie transmisyjnym – wskazał Piotr, uczeń trzeciej klasy z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Wydminach.

Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty województwa warmińsko-mazurskiego, na pytanie, jak podoba mu się idea szerzenia wiedzy o mediach, odpowiedział, że odgrywają ważną rolę w naszym życiu.

– Codziennie spotykamy się z różnego rodzaju przekazami, które wpływają na postawy i zachowania każdego z nas. Warsztaty są niecodzienną formą przekazywania wiedzy. Metoda warsztatowa jest bardziej produktywna niż wykład nauczycielski na standardowych zajęciach, ponieważ młodzież ma bezpośredni kontakt z tym, jak wygląda praca w mediach. Uczniowie mogą zobaczyć, jak powstaje końcowy materiał, praca kamerzystów czy dziennikarzy i to, jak tworzą oni obraz, który widzimy (…). To, co widzimy w telewizji nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Wiedza, która została dziś przekazana na temat mediów zapobiega biernemu poddawaniu się manipulacji. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, dlatego powinniśmy wiedzieć, jakich środków manipulacji używają. Na co dzień docierają do nas tysiące informacji, na wszystkie musimy krytycznie patrzeć, nie pozwalać by wpływały na nasz system wartości czy sposób zachowania – powiedział wicekurator.

W kolejnej części warsztatów, nazwanej ,,Światło i cień”, uczniowie dowiedzieli się, jak ustawienie kamery wpływa na odbiór komunikatu. Na scenę były wyłaniane osoby z widowni, które chętnie brały udział w pokazach. Został zaprezentowany materiał o zwykłym przedmiocie, jakim jest lampka, który miał za zadanie wskazać, jak z premedytacją kieruje się emocjami, stosując chwyty manipulacyjne.

W czasie części dotyczącej dźwięku, jedna z uczestniczek próbowała swoich sił w przeprowadzaniu wywiadów. Na tej podstawie prowadzący pokazał, jak można manipulować dźwiękiem i zmieniać przekaz z jego wykorzystaniem. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że dźwięk podlega dokładnej obróbce przed zaprezentowaniem go słuchaczom. Dzięki nowoczesnym technologiom wykonuje się zabiegi, które mają na celu udoskonalenie dźwięku. W czasie przerw każdy z uczestników miał możliwość korzystania z prawdziwych kamer.

W ostatniej części zatytułowanej: „Słowo w druku” dowiedzieliśmy się o zasadniczych różnicach między informacją a opinią oraz o zabiegach stosowanych w mediach, m.in. o perswazji, manipulacji, propagandy.

Po zakończeniu zajęć każdy z uczestników potrafi wskazać różnicę między komunikatem, informacją, opinią, perswazją, manipulacją oraz posługuje się podstawowymi terminami medialnymi. Uczniowie są świadomi postawy w świecie informacji, pamiętają o tym, aby być krytycznymi.

Warsztaty z cyklu „Zrozumieć media” zostały przeprowadzone dzięki 1% z podatków przekazanych na Fundację „Nasza Przyszłość”. [czytaj więcej]

Katarzyna Zujko/Wiktoria Rynkiewicz/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl