Erasmus – klucz do kształcenia za granicą

Studia i praktyki za granicą cieszą się coraz większym zainteresowaniem studentów. Ci, którzy bardzo dobrze posługują się językiem obcym, mogą odbyć jeden semestr studiów na uczelni partnerskiej w innym kraju Europy. Na zainteresowanych natomiast podniesieniem kwalifikacji zawodowych czekają praktyki w instytucjach i firmach zagranicznych. W ostatnich latach w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej współpraca międzynarodowa w ramach programu Erasmus wyraźnie się intensyfikuje. W szwajcarskim Raperswilu trwają właśnie kilkumiesięczne praktyki w ramach kierunku kulturoznawstwo, a we wrześniu na studia do Hiszpanii i Słowacji wyjadą studenci z dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii.

Erasmus jest edukacyjnym programem wspólnotowym – „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme), umożliwiającym finansowanie edukacji za granicą. Program jest adresowany do szkolnictwa wyższego, a jego głównym celem jest podniesienie poziomu i wzmocnienie europejskiego wymiaru kształcenia w szkołach wyższych – przede wszystkim poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz rozszerzanie wymiany studentów i nauczycieli akademickich w Europie. – Mimo iż ta definicja nie brzmi dla przeciętnego studenta szczególnie interesująco, Erasmus w praktyce to prawdziwa żyła złota i jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć dla rozwoju życia zawodowego, ale także osobistego – wyjaśnia Jacek Bagiński, student dziennikarstwa, który ubiegłoroczne wakacje spędził wraz z czterema kolegami z roku na praktykach organizowanych przez studio filmowe Three Brothers s.r.o. w Pradze, specjalizujące się w filmach historycznych. – Wielu studentów nie bierze udziału w programach tego typu, swe decyzje argumentując innymi priorytetami. Często bardziej atrakcyjny wydaje się indywidualny wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Jednak sukces w życiu zawodowym można osiągnąć tylko na zasadzie inwestycji, a nie dużych skoków. Erasmus to właśnie taka inwestycja na przyszłość – dodaje, wspominając czas spędzony na planie filmu o Cyrylu i Metodym. Do zadań praktykantów należały m.in.: pomoc w obsłudze kamer, oświetlenia, zachowanie porządku na planie czy pomoc w pracach przedprodukcyjnych. Mogli więc zapoznać się z pracą profesjonalnej ekipy filmowej oraz nowoczesnym sprzętem, jakim się posługuje, a dodatkowo przez chwilę pojawili się na planie jako statyści.

Dzięki współpracy w ramach tego programu toruńska uczelnia gościła kilku wykładowców z wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Nawarryjskiego w Hiszpanii, którzy przygotowali dla studentów WSKSiM cykle wykładów na temat mediów w języku angielskim. Natomiast nauczyciele akademiccy z kulturoznawstwa, politologii i informatyki już drugi rok wyjeżdżają na uczelnie słowackie (Katolicki Uniwersytet w Rużomberku) i hiszpańskie (Uniwersytet Nawarry, Uniwersytet Valladolid, Katolicki Uniwersytet św. Antoniego w Murcii), żeby tam prowadzić zajęcia dydaktyczne. Od semestru letniego rozpoczęła się także współpraca z Uniwersytetem w Wilnie.

Uczelnia w ramach programu Erasmus przyznaje studentom stypendia pokrywające koszty kształcenia i praktyk za granicą. Ubiegać się o nie może każdy, kto ukończył pierwszy rok studiów i uzyskał dobrą średnią ocen, a także swobodnie posługuje się językiem angielskim lub hiszpańskim. Ze względu na rosnące zainteresowanie tym programem wciąż aktualizowana jest współpraca z uczelniami partnerskimi za granicą oraz instytucjami i firmami oferującymi atrakcyjne praktyki dla studentów z różnych kierunków. Ten program pozwala także na rozszerzenie nauki w językach obcych dla studentów toruńskiej uczelni. Już od przyszłego roku akademickiego w programie studiów znajdą się kolejne przedmioty prowadzone w języku angielskim. Po raz pierwszy od października br. naukę w WSKSiM w ramach wymiany międzyuczelnianej podejmie studentka z Hiszpanii, zainteresowana studiami i atrakcyjnymi praktykami oferowanymi na kierunku dziennikarstwo. Dołączy ona do licznego już grona obcokrajowców kształcących się w tej uczelni.

Internacjonalizacja procesu kształcenia – jak założono w Strategii rozwoju WSKSiM oraz Strategii współpracy międzynarodowej WSKSiM – to bez wątpienia obszar, który w najbliższych latach będzie rozwijał się bardzo intensywnie. Pozwoli to nie tylko na poszerzenie i nawiązanie współpracy z renomowanymi uczelniami zagranicznymi prowadzącymi studia zgodne z profilami WSKSiM, ale także na przygotowanie na wybranych kierunkach i specjalnościach interesujących programów nauczania z angielskim jako podstawowym językiem wykładowym.

Dr Dorota Żuchowska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl