„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!

Od 7 do 12 stycznia przebywała w Ziemi Świętej Grupa Koordynacyjna konferencji episkopatów Europy i Stanów Zjednoczonych. Grupa ta powstała w 1998 roku z inicjatywy Stolicy Apostolskiej jako wyraz jedności i solidarności Kościoła powszechnego ze wspólnotą chrześcijan w Ziemi Świętej.

W tym roku głównym tematem debaty była aktualna sytuacja społeczna i polityczna na Bliskim Wschodzie w świetle demokratycznych aspiracji Egiptu, Syrii i innych krajów regionu. Biskupi wyrazili zatroskanie o losy całego regionu objętego falą, tzw. „Arabskiej Wiosny” i podkreślili zaangażowanie w budowanie sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie. Ważnym elementem dyskusji były zagadnienia dotyczące dialogu międzyreligijnego oraz trudnej sytuacji Palestyńczyków, zwłaszcza w resorcie budownictwa mieszkaniowego na terytoriach okupowanych, zdominowanych agresyjną polityką kolonii izraelskich.

Podczas sześciodniowego pobytu biskupi pielgrzymowali do Miejsc Świętych oraz spotkali się z palestyńskimi i izraelskimi chrześcijanami. Solidarność z lokalnymi wspólnotami została podkreślona udziałem w niedzielnych eucharystiach w różnych parafiach Ziemi Świętej. Największą uwagę przyciągnęła wizyta biskupów w Gazie. Przedstawiciele episkopatów Europy i USA zapewnili tamtejszych chrześcijan, że świat nie zapomniał o nich. Uczestniczący w spotkaniu bp William Kenney z Birmingham powiedział: „Nie jesteście sami, nie opuściliśmy was, miejcie nadzieję, ufajcie Bogu i Kościołowi”. Po wspólnej Mszy Świętej dostojni goście, którym towarzyszył nuncjusz apostolski apb Antonio Franco i łaciński patriarcha abp Fouad Twal spotkali się z lokalną wspólnotą i przedstawicielami Palestyńczyków uwolnionych z izraelskich więzień.

Strefa Gazy zajmuje obszar o długości 40 km i szerokości 10 km. Jest to najgorętsza kwestia Bliskiego Wschodu i jeden z najbardziej konfliktowych zakątków świata. Na tym terytorium, przeludnionym i zniszczonym przez wojny, doświadczanym ciężkim embargiem z strony Izraela, rządzonym przez fundamentalistyczną partię Hamas, mieszka około miliona 400 tys. Palestyńczyków o średniej wieku w granicach 20 lat. Brak podstawowych zabezpieczeń socjalnych, bardzo wysokie bezrobocie, sięgające 50%, i polityczna izolacja prowadzą do rozdrażnienia i gniewu ludności czego konsekwencją są fundamentalistyczne ugrupowania.

W tych warunkach mieszka dwa i pół tysiąca chrześcijan. Wspólnota katolicka liczy 300 wiernych, którzy gromadzą się w parafii Najświętszej Rodziny. Chrześcijanie Gazy mogą poszczycić się chlubną przeszłością. Historia obecności wyznawców Jezusa Chrystusa na terenach dzisiejszej Gazy sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Ich obecna sytuacja jest wyjątkowo trudna. Już sam fakt bycia arabami i chrześcijanami dla większości muzułmanów jest niewytłumaczalny. Ponadto wobec katolików, którzy mają swojego zwierzchnika w Watykanie oraz czują się częścią wielkiej rodziny katolickiej na całym świecie, są często kierowane oskarżenia o sympatyzowanie z zachodnimi mocarstwami.

Bez pomocy z zewnątrz wspólnota w Gazie nie przetrwałaby tak długiego okresu izolacji i prześladowania. „Kościół – twierdzi pochodzący z Argentyny ks. Jorge Hernandez, proboszcz lokalnej wspólnoty – ewangelizuje i niesie konkretną pomoc. Nie możemy zaradzić wszystkim potrzebom, ale akcja charytatywna jest ważnym elementem ewangelicznego świadectwa w mieście, przez które prawdopodobnie przeszła Święta Rodzina w czasie ucieczki do Egiptu”. Do dzieł charytatywnych parafii aktywnie włączają się działające w Gazie siostry ze zgromadzenia Świętego Różańca oraz siostry Misjonarki Miłości, ze zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty.

Oprócz dobrze prosperującej szkoły i domu dla starszych osób, w ostatnich miesiącach parafia objęła troską najbardziej potrzebujące niepełnosprawne dzieci. „Liczba dzieci z upośledzeniem fizycznym – tłumaczy ks. proboszcz – wzrosła bardzo znacznie i w prawie połowie przypadków jest wynikiem braku profesjonalnej pomocy lekarskiej przy porodzie. Ze strony rządu rodziny nie dostają żadnej pomocy, dlatego zwracają się o ratunek do Kościoła”. Dzięki pomocy dobroczyńców siostry Misjonarki Miłości otworzyły dom, w którym przyjmują do całodobowej opieki dzieci do 11 roku życia. Ojcowie zgromadzenia Słowa Wcielonego, do którego należy również proboszcz tamtejszej parafii, zajmują się starszymi dziećmi. Wprowadzenie w życie tej charytatywnej inicjatywy wymagało dostosowania dwóch domów dla potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców. Dzięki pośrednictwu działającej przy franciszkańskiej Kustodii Fundacji na rzecz Ziemi Świętej włoska Caritas Antoniana pokryła koszty przebudowy i adaptacji pomieszczeń dostosowując je do potrzeb niepełnosprawnych. Sfinansowała ponadto zakup odpowiednich mebli oraz sprzętu medycznego. W nowych strukturach 34 dzieci ma zapewnioną pełną cierpliwości i miłości opiekę.

Otwarcie dwóch domów dla kalekich dzieci w Gazie oraz zorganizowanie kursów na terytorium Autonomii Palestyńskiej dotyczących problematyki związanej z opieką i ochroną osób niepełnosprawnych jest jednym z ostatnich przykładów zaangażowania w obronę chrześcijan – „żywych kamieni” Ziemi Świętej.

Włączmy w nasze intencje Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wspólnotę Kościoła Matki w Jerozolimie, która – jak często podkreśla łaciński patriarcha Fouad Twal – „jest Kościołem pustego Grobu i Golgoty. Bez akceptacji cierpienia jej mieszkańców, nigdy nie osiągniemy pokoju na tej ziemi”.

o. Jerzy Kraj OFM

drukuj