XIV Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę: Powitanie


Pobierz Pobierz

Dzielmy się wiarą jak chlebem. Właśnie teraz wybija godzina XIV już Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Witam serdecznie w imieniu stróżów tego miejsca wszystkich zgromadzonych na tej Eucharystii, kapłanów, słuchaczy, przyjaciół i całą Rodzinę Radia Maryja, a także łączących się z nami poprzez Radio i TV Trwam. A teraz w imieniu was wszystkich, Bracia i Siostry, Drodzy Pielgrzymi, witam jak najserdeczniej Jego Ekscelencję księdza biskupa Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej, który przewodniczy dzisiejszemu zgromadzeniu liturgicznemu i skieruje do nas słowo Boże. Witamy bardzo serdecznie księdza biskupa seniora Józefa Pazdura z Wrocławia. Witamy jak najserdeczniej czcigodnych Ojców Redemptorystów z ojcem prowincjałem Zdzisławem Klafką, ojcem dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem, wraz z ojcami redaktorami i współpracownikami rozgłośni toruńskiej, skąd na cały świat rozchodzi się katolicki głos Radia Maryja. Myślę, że szczególnie dzisiaj cieszy się Ojciec Dyrektor, że wśród tych transparentów jest również taki transparent: „Częstochowa kocha Radio Maryja”.
Umiłowani pielgrzymi, XVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja wpisuje się w jubileuszowe obchody 350-lecia ślubów Jana Kazimierza i 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu. W obecnym roku na Jasnej Górze przywołujemy wydarzenia, za które wspólnie z Maryją, naszą Matką i Królową, pragniemy śpiewać dziękczynne „Magnificat”. Zawsze przychodziliśmy do Matki Najświętszej, tak jak dzisiaj tutaj jesteśmy. Tak było podczas potopu szwedzkiego, trzysta pięćdziesiąt lat temu, i po zwycięstwie nad Szwedami. Król Jan Kazimierz ślubowała Matce Najświętszej w imieniu całego królestwa wierność i miłość, tak było trzysta pięćdziesiąt lat temu…
Gdy naszą Ojczyznę zalał nowy potop, potop komunistyczny, sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, następca wielkiego Prymasa kardynała Hlonda, który przed śmiercią wypowiedział prośbę – słowa: „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Prymas Wyszyński, myśląc o ratowaniu Kościoła i Ojczyzny, napisał w więzieniu Jasnogórskie Śluby Narodu, nie mógł ich jednak złożyć.
26.08.1956 r. na jasnogórskim szczycie był pusty fotel z jego portretem.
A pod wałami stała milionowa rzesza. Tego jednak dnia Naród przekroczył próg nadziei, gdy wypowiedział przygotowane przez Prymasa słowa Jasnogórskich Ślubu Narodu. Dlatego, kochana Rodzino Radia Maryja, i w naszych czasach próby, podobnych do tych z okresu wypadków XVII-XVIII, ale także i XX wieku, trzeba nam z całego serca, ze wszystkich sił wołać z Prymasem Tysiąclecia: „Bogurodzico Dziewico, Bogiem Sławiena Maryjo, Królowo Świata i Polski Królowo, składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy, rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty, pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, że byłaś nam Dziewicą Wspomożycielką, wśród chwały i wśród straszliwych klęsk tylu potopów. Stajemy przed Tobą pełni skruchy w poczuciu winy, że dotąd nie wykonaliśmy ślubów i przyrzeczeń ojców naszych. Maryjo, przyrzekamy Ci strzec każdej duszy polskiej, daru łaski jako źródła Bożego życia. Przyrzekamy, że będziemy stać na straży budzącego się życia, że będziemy nadal toczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Będziemy walczyć z lenistwem i lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i szerzącą się na wszelkie i możliwe sposoby dzisiaj rozwiązłością. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności, sumienności, pracowitości i oszczędności. Wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, którego tak bardzo nam potrzeba i na górze i na dole”.

Bracia i Siostry, umiłowani pielgrzymi jasnogórscy wielkiej Rodziny Radia Maryja! Żyjąc tymi słowami i wcielając je w życie, będziecie mocno je wcielać w życie, dzieląc się wiarą jak chlebem ze wszystkimi ludźmi. Dzisiaj i każdego dnia wpatrzeni w Maryję Jasnogórską, Matkę Niezawodnej Nadziei, bądźcie świadkami tej nadziei, jakiej przez 27 lat uczył nas wielki rodak Jan Paweł II, dzisiaj sługa Boży. Wszystkie sprawy Radia Maryja, Kościoła i naszej Ojczyzny, ale także wasze osobiste zawierzcie Tej, Która jest nam dana ku obronie. „Totus Tuus” – Cały Twój. Ukochani, na tę waszą wielką modlitwę, wasz pielgrzymi trud, mówię całym sercem: Szczęść Boże.

drukuj