Skandaliczne kłamstwa Niemców


Pobierz Pobierz

Pomimo protestów zgłaszanych przez polskie środowiska także w ostatnich dniach w Niemczech nadal pojawiają się w publikacjach sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Polska ambasada zapowiedziała wczoraj stanowcze interwencje i zapewnia, że będzie to robić za każdym razem w podobnych przypadkach.

Wczoraj ponownie poinformowaliśmy polską placówkę dyplomatyczną w Berlinie, że nadal na wielu niemieckich stronach internetowych można przeczytać o polskich obozach koncentracyjnych. Podobnie jak w środę, gdy zgłosiliśmy przypadek użycia takiego określenia na stronach internetowych wydawnictwa Wallstein Verlag GmbH z Getyngi przy okazji zapowiedzi książki Joela Mettaya „Zaginiony ślad”, polska ambasada zapowiedziała stanowczą interwencję.

Jednak na innych niemieckich stronach internetowych w dalszym ciągu można znaleźć sformułowania typu „polnische Konzentrationslager”. Na stronach internetowych Gimnazjum im. Carla Duisburga w Wuppertalu opisana została inicjatywa grupy uczniów tej szkoły, którzy zamierzają zgłębić historię żydowskich wysiedleń. Podano między innymi wypowiedź jednego z uczniów tego gimnazjum, który stwierdził m.in., że w Polsce będzie pracował w domu starców, a także pojedzie do „polskiego obozu koncentracyjnego Stutthof”. Inna wypowiedź ucznia, w której stwierdził, że zamierza coś zrobić dla pojednania pomiędzy narodami, świadczy o tym, że nie ma on złych intencji, ale błędne informacje.

Przykład ten jest tym bardziej niepokojący, że świadczy o tym, iż to obraźliwe dla Polaków sformułowanie zakorzeniło się głęboko w świadomości Niemców, a edukacja szkolna nie dała młodzieży prawdziwej wiedzy na ten temat.

Taki stan rzeczy utrwalają także inne podobne publikacje. Niemiecki magazyn kulturalny „Digital – Movie”, zapowiadając dokumentalny film na DVD pt. „Auschwitz”, pisze o przedstawieniu w nim „interesującej historii polskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz”. Również inny magazyn kulturalny „Areion”, opisując biografię Raoula Gustava Wallenberga, pisze o deportacjach węgierskich Żydów do „polnische Konzentrationslager Auschwitz”.

Waldemar Maszewski, Hamburg

drukuj