„Problem wiosenny – Pyłkowica”


Pobierz Pobierz


Red.:


Witamy ponownie przedstawicieli Katolickiego Ośrodka ” ARKA” z Ustronia Nierodzimia : Prezesa mgr Janusza Pić – żywieniowca, mgr Barbarę Pić – psychologa oraz dyplomowaną dietetyczkę Bożenę Kropka .

Goście:


Szczęść Boże.

Red.:


Chcieliście Państwo dziś przedstawić częsty problem alergiczny występujący na wiosnę tzw. pyłkowicę.

Dlaczego w tej audycji ” Pedagoga psychologa” widzicie Państwo możliwość pomocy dzieciom alergicznym. Zwracam się o odpowiedź do pani psycholog mgr Barbary Pić.

Barbara:


Dzieci cierpiące na alergię często mają również zaburzenia emocjonalne, które negatywnie odbijają się na ich zachowaniu zarówno w szkole jak i w domu. Dzieci te mają problemy z koncentracją uwagi, z zapamiętywaniem, stąd mogą mieć gorsze wyniki w nauce. Nie potrafią skoncentrować się na czynności, którą właśnie wykonują i wykonać ją do końca.

Przykre objawy alergii, takie jak świąd, czy łzawienie sprawiają, że dzieci są rozdrażnione, bywają niegrzeczne, nawet agresywne, często, też czują się samotne i niezrozumiane przez otoczenie. Ich zaburzenia emocjonalne objawiają się albo agresją albo apatią.

Red.:


Wszyscy wiemy, że problem alergii u dzieci dotyczy także matek, czy one mogą liczyć na wsparcie w waszym ośrodku?

Barbara:


Oczywiście, matki często są na skraju wyczerpania nerwowego, zrozpaczone, bezsilne i zagubione, ponieważ zupełnie nie radzą sobie ze swoim dzieckiem. Dlatego w programie naszych szkoleń znalazła się również pomoc psychoterapeutyczna dla tych matek. A jeśli jest taka potrzeba, mogą uzyskać poradę indywidualną.

Red.:


Czego uczycie Państwo matki w ramach zajęć psychoterapeutycznych?

Barbara:


Uczymy je jak skutecznie komunikować się z dziećmi, żeby chciały nas słuchać i współpracować. Uczymy jak radzić sobie z nadopiekuńczością, co jest częstym błędem wychowawczym matek mających chore dziecko w rodzinie. Dajemy wskazówki także tym rodzicom, którzy mają problemy ze złymi uczuciami w stosunku do swojego dziecka.

Red.:


A czego uczycie matki dzieci alergicznych w zakresie żywienia, aby zmniejszyć objawy alergii u dzieci.

Janusz:


Program dietetyczny oparliśmy o zalecenia Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka i Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Czwarty stopień alergii wg tych Instytutów może doprowadzić nawet do chorób nowotworowych, dlatego skorzystaliśmy w naszych zaleceniach z Programu Onkologicznego zatwierdzonego przez Centrum Onkologii w Warszawie. Myślę, że w tym momencie powinna zabrać głos dietetyczka naszego Ośrodka Bożena Kropka i w skrócie przedstawić zasady żywieniowe, które pomagają zmniejszyć objawy pyłkowicy, która jest też alergią.

Bożena:


Alergia generalnie wynika z zanieczyszczonego powietrza , wody i żywności o czym mówiliśmy już nie raz w tym Programie. Pyłkowica jest jedną z form alergii, która objawia się : ciągłym katarem w okresie pylenia drzew, traw i chwastów.

Red.:


Dlaczego akurat u niektórych dzieci jest duża wrażliwość układu oddechowego na te pyłki. Z tego co się orientuję zjawisko to zaczyna być coraz bardziej powszechne.

Bożena:


Pyłkowica wynika z wrażliwości układu oddechowego na tzw. antygeny wziewne. Pyłkowica może być efektem dziedziczenia jej po rodzicach, którzy np. palili papierosy. Pyłkowica może być również efektem przebywania dziecka w zanieczyszczonym środowisku.

Red.:
A jakie są główne Państwa zalecenia dietetyczne w zmniejszeniu objawów tego rodzaju alergii?

Bożena:


Chciałam podkreślić, że w leczeniu pyłkowicy zalecamy ciągły kontakt z lekarzem prowadzącym. Teraz zasygnalizuję Państwu cele leczenia dietetycznego w pyłkowicy. Po pierwsze należy wykluczyć pokarmy alergizujące i tutaj dla przykładu podam za panią prof. Krystyną Obtułowicz, że białko jaja kurzego bardzo często alergizuje dzieci z pyłkowicą. Proponuję zrobić dzieciom testy skórne na to białko. Należy również usunąć z pokoju dziecka: dywany, zasłony, firany, poduszki z pierza. Jeżeli jest możliwość również tapety.

Red:


Co jeszcze w diecie proponujecie?

Bożena:


Należy również wykluczyć produkty, które zwierają histaminę bądź powodują uwalnianie się histaminy. Jednocześnie należy zregenerować uszkodzoną śluzówkę jelita cienkiego np. przez antybiotyki lub z powodu lambliozy. Proponujemy również wprowadzenie suplementacji bakteriami kwasu mlekowego, które można kupić w każdej aptece. Na szczegółowe przeszkolenie zapraszamy do naszego Ośrodka ” ARKA”, gdzie na kuchni pacjenci uczą się od naszych kucharek i pań dietetyczek sposobu przygotowania potraw niealergizujących. Pacjenci uczestniczą w cyklu wykładów o postępowaniu z alergią oraz cyklu wykładów na temat korzyści wynikających z ruchu fizycznego, stosowania ziół. Jest możliwość uczestniczenia w codziennej Mszy św. i Sakramencie Pokuty.

Red:


Czy macie jakieś materiały szkoleniowe?

Janusz:


Tak, w czasie szkolenia w Ośrodku, oprócz wykładów pacjenci otrzymują materiały szkoleniowe, jak radzić sobie z alergią.

Ponieważ pacjent onkologiczny po leczeniu szpitalnym staje się alergikiem, wydaliśmy poradnik zatwierdzony przez Centrum Onkologii w Warszawie pt. „Możesz Wygrać z Rakiem”, z którego mogą skorzystać też matki dzieci alergicznych. Dobrze by było , aby przeczytały go przed przyjazdem do naszego Ośrodka.

Red.:


Kto może przyjechać do Waszego Ośrodka?

Bożena:


Zapraszamy do przyjazdu matki alergiczki, które myślą o poczęciu dziecka, zapraszamy matki dzieci alergicznych oraz dorosłych alergików.

Red.:


Jak można się z Wami skontaktować?

Janusz:


Katolicki Ośrodek ” ARKA”

tel/fax 033/ 85 87 620

Red.:


A teraz prosimy o pytania, na które będą odpowiadać nasi Goście.

drukuj