Myśląc Ojczyzna


Pobierz Pobierz

Szanowni Państwo!

Doniosłym wydarzeniem minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli piątego czerwca był zorganizowany przez mnie wspólnie z panem posłem Zbigniewem Ziobrą public hearing, czyli wysłuchanie publiczne, w sprawie wolności mediów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacyjnych praktyk wobec katolickiej Telewizji Trwam.

 

 

Osobiście zaprosiliśmy wiele osób, zarówno z Parlamentu Europejskiego, jak i z Polski, ale w spotkaniu tym mógł wziąć udział każdy, kto w tym czasie przebywał na terenie Parlamentu Europejskiego, o czym informowały zamieszczone wcześniej w wielu miejscach plakaty. Wysłuchanie publiczne spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, a towarzyszyła mu manifestacja na Placu Luksemburskim przed budynkiem Parlamentu. Uczestnicy wysłuchania mogli obserwować w sali na telebimie przebieg tejże manifestacji. Na wszystkich zebranych duże wrażenie wywarli prelegenci.

Głos zabrali: Ojciec dr Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia Maryja i twórca dzieł przy nim powstałych, m.in. Telewizji Trwam, a także redemptorysta ojciec Jan Król. Wystąpiła również pani Lidia Kochanowicz, dyrektor fundacji Lux Veritatis, która za pomocą multimedialnej prezentacji porównała m.in. zasoby finansowe Telewizji Trwam i innych podmiotów, które otrzymały miejsce na cyfrowym multipleksie, obalając mit o rzekomej słabej kondycji finansowej fundacji. Głos zabrali także mecenas Benedykt Fiutowski, pani poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 2006-2007 i pani poseł Beata Kempa. Z dużym zainteresowaniem spotkały się wystąpienia profesora Andrzeja Zybertowicza i redaktora Bronisława Wildsteina – znanego polskiego dziennikarza i publicysty, dawniej prezesa zarządu Telewizji Polskiej, a także redaktorów Jacka Karnowskiego, Rafała Ziemkiewicza, Jana Pospieszalskiego, Anity Gargas, Wojciecha Reszczyńskiego, byłego ministra, a obecnie posła Jana Szyszko, oraz niemieckiego publicysty doktora Stefana Meetschena. Prelegenci wcześniej przesłali do nas organizatorów teksty swoich wystąpień, co umożliwiło przetłumaczenie ich na język angielski i wydanie ich w formie książkowej. Każdy z uczestników wychodził więc z sali z publikacją.

Wśród publiczności obok europosłów Solidarnej Polski – Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego oraz gości zagranicznych znaleźli się także polscy europosłowie z PSLu, Platformy Obywatelskiej, jak chociażby wiceprzewodniczący Parlamentu Jacek Protasiewicz oraz z SLD – Marek Siwiec. Nie przybył jednak żaden europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Wspólnie z posłem Zbigniewem Ziobrą mamy zamiar kontynuować działania w celu umiędzynarodowienia sprawy Telewizji Trwam. Zachęcał nas do tego m.in. przybyły na public hearing przedstawiciel Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, sugerując, aby wprowadzić temat oficjalnie na forum Parlamentu Europejskiego poprzez Komisję Petycji. Zamierzamy pozostawać w dialogu operacyjnym z panią komisarz Neelie Kroes, odpowiedzialną w Unii za sprawy cyfryzacji oraz z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem, który w osobistej rozmowie wykazał zainteresowanie tą sprawą. Raz jeszcze dziękując wszystkim prelegentom oraz przybyłym gościom, chciałbym wyrazić nadzieję, że nasze wysłuchanie publiczne było ziarnem, które padło na unijną glebę i będziemy zabiegać o to, by wydało satysfakcjonujące nas plony.

prof. Mirosław Piotrowski – europoseł

drukuj