Myśląc Ojczyzna


Pobierz

Pobierz

Mija rok 2014

Za kilka dni pożegnamy 2014 rok. Daje to okazję do podsumowania. Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w tym roku w Parlamencie Europejskim była wizyta Papieża Franciszka w Strasburgu 25-ego listopada. Oczekiwano na nią aż 26 lat, gdyż poprzednio Parlament Europejski odwiedził Papież Jan Paweł II w 1988 roku. Przemówienie Papieża Franciszka zostało przyjęte entuzjastycznie i zakończyło się owacją na stojąco.

Zanim Ojciec Święty przybył do Parlamentu Europejskiego w styczniu tego roku prezydencję w Radzie Unii Europejskiej objęła pogrążona w kryzysie Grecja, której jednym z priorytetów było zwiększenie wzrostu gospodarczego, walka z bezrobociem oraz krzewienie sportu dla kobiet. W styczniu też do strefy euro dołączył osiemnasty już kraj – Łotwa.

W lutym tego roku Belgia stała się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zabijanie ciężko chorych dzieci bez względu na wiek. Kilka dni później na posiedzeniu naszej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów pytałem o to urzędującego szefa Rady Europejskiej i byłego premiera Belgii Hermana Van Rompuya. Odpowiedział mi, że osobiście jest przeciwny temu rozwiązaniu.
Mimo wielu protestów ustawa weszła w życie. Także w lutym tego roku nadawanie na naziemnym multipleksie rozpoczęła Telewizja Trwam, co było m.in. przedmiotem wcześniejszego wysłuchania publicznego (public hearing), jakie odbyło się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W lutym w wyniku protestów na Ukrainie Rada Najwyższa odwołała prezydenta Wiktora Janukowycza, a w Parlamencie Europejskim odbyła się poświęcona tej sprawie debata. Pod koniec lutego wystąpiłem na forum Parlamentu Europejskiego, chcąc zainteresować europosłów sytuacją pracowników Telewizji Polskiej, którym groziły grupowe zwolnienia z pracy, a na początku marca wysłałem w tej sprawie pytanie pisemnie do Komisji Europejskiej w obronie dziennikarzy TVP.

Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie w kwietniu tego roku wysłuchania publicznego w PE w Brukseli w sprawie inicjatywy „Jeden z nas”. Miesiąc maj w całej Unii Europejskiej zdominowany był wyborami do Parlamentu Europejskiego w 28 krajach członkowskich. Łącznie w Unii Europejskiej wybrano 751 eurodeputowanych. Pierwsze posiedzenie nowego Parlamentu Europejskiego odbyło się 1-ego lipca w Strasburgu, a nowym/starym przewodniczącym został ponownie niemiecki socjalista Martin Schulz.

Wracając do liczb, to na 751 posłów do Parlamentu Europejskiego 51 przedstawicieli wybrano w Polsce, z której to liczby 10 zasiada w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od 10 lat, czyli trzecią kadencję. Ponad połowa wszystkich nowo wybranych posłów nigdy wcześniej nie sprawowała europejskiego mandatu poselskiego.

Pierwszego lipca prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęły Włochy i sprawują ją do końca grudnia tego roku. W połowie lipca Parlament Europejski wybrał Jean-Claude’a Junckera, byłego premiera Luksemburga, na szefa Komisji Europejskiej. Pod koniec sierpnia premier Polski Donald Tusk został wybrany nowym przewodniczącym Rady Europejskiej, a szefową unijnej dyplomacji została włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini. We wrześniu nasza grupa polityczna Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, która po wyborach stała się trzecią największą siłą w Parlamencie Europejskim złożyła projekt rezolucji dotyczącej sytuacji w Iraku i Syrii, w której zwracaliśmy uwagę na prześladowania chrześcijan.

W październiku miały miejsce przesłuchania kandydatów na komisarzy, w tym polskiej kandydatki Elżbiety Bieńkowskiej, która według zachodnich dziennikarzy wypadła najgorzej. Pierwszego listopada Parlament Europejski zatwierdził Komisję Europejską. Kilka dni później ujawniona została afera „Luxembourg Leaks”.
Opinia publiczna dowiedziała się, że obecny szef Komisji Europejskiej Juncker jako premier Luksemburga stworzył w swoim kraju raj podatkowy, dopuszczał się swoistej inżynierii podatkowej, którą piętnuje i zwalcza kierowana przez niego Komisja. Juncker tłumaczył się z tego w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W listopadzie rozstrzygnięty został konkurs (który organizuję już od 10 lat) na największy absurd Unii Europejskiej w 2014 roku. Pierwsze miejsce zajął zakaz produkcji w Unii Europejskiej odkurzaczy o mocy przekraczającej 1600 Watt.
Na drugiej pozycji uplasowała się unijna dyrektywa dotycząca ustalania ilości wody stosowanej w spłuczkach toaletowych i pisuarach. Trzecie miejsce na podium zajął unijny zakaz tradycyjnego wędzenia wędlin. Do tego rodzaju przepisów można też odnieść słowa Papieża Franciszka, który, jak mówiłem, przebywał w Parlamencie 25-ego listopada i mówił o ustanawianiu przepisów „postrzeganych jako dalekie od wrażliwości poszczególnych narodów, jeśli nie wręcz szkodliwe”.

Pierwszego grudnia funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej oficjalnie objął Donald Tusk. W drugiej połowie grudnia podczas ostatniego posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat ujawnionych wniosków tajnego raportu Senatu USA dotyczącego więzień CIA. Ta sprawa ciągnąca się już kilkanaście lat, a przypomnę, że Parlament Europejski powołał specjalną komisję do jej zbadania w 2006 roku, w której to komisji byłem koordynatorem, będzie miała z pewnością swoje wymierne konsekwencje w roku 2015. Wielu przewiduje, że ujawnienie raportu może doprowadzić nie tylko do poróżnienia krajów Unii Europejskiej, ale także do obniżenia bezpieczeństwa jej obywateli.

Biorąc pod uwagę wszystkie minione wydarzenia, pragnę życzyć Państwu mimo wszystko optymizmu, osobistej pomyślności oraz zdrowia w nadchodzącym 2015 roku.

prof. Mirosław Piotrowski, europoseł

drukuj