Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja


Pobierz Pobierz

Zespół Wspierania Radia Maryja podczas spotkania z udziałem o. Zdzisława Klafki – prowincjała Redemptorystów, o. Tadeusza Rydzyka – dyrektora Radia Maryja, oraz o. Jana Króla omawiał działalność ewangelizacyjną naszej rozgłośni oraz program jej dalszej posługi.

1. Radio Maryja jest od wielu lat ważnym czynnikiem życia religijnego i społecznego w Polsce. Listy od rodaków z kraju i z zagranicy nadsyłane do Zespołu Wspierania Radia Maryja oraz rozmowy prowadzone podczas spotkań z różnymi grupami słuchaczy toruńskiej rozgłośni świadczą wyraźnie o tym, że Radio Maryja pomaga w doświadczaniu Bożej obecności w codziennym życiu. Jest ono fenomenem współczesnego katolicyzmu. Nic więc dziwnego, że słuchacze tej rozgłośni w modlitwach wyrażają wdzięczność Maryi – Patronce Radia – za Jej wspaniały dar dla nas. Dziękują również za Ojców Redemptorystów posługujących w tej rozgłośni.
Te powszechne odczucia słuchaczy Radia Maryja Episkopat Polski zawarł w komunikacie opublikowanym 3 maja 2006 roku, w którym Pasterze Kościoła w Polsce wyrazili uznanie i podziękowanie za wielką pracę ewangelizacyjną prowadzoną przez Radio Maryja. Podczas niedawnej XIV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Pani Jasnogórskiej ks. abp Sławoj Leszek Głódź, reprezentując Episkopat Polski, powiedział m.in.: Niesiecie w polską rzeczywistość poczucie odpowiedzialności za Kościół, troskę o kształt polskiego domu, o jego przyszłość, o jego jutro. Także wasz niepokój, niezgodę na to, co w Ojczyźnie boli w wymiarze życia publicznego, obywatelskiego, medialnego. Tak wysoką ocenę działalności ewangelizacyjnej Radia Maryja przyjmujemy nie tylko jako wyróżnienie, lecz także jako zobowiązanie dla całej Rodziny Radia Maryja.

2. Członkowie Zespołu Wspierania Radia Maryja stwierdzają, że wyjątkowa posługa Radia Maryja w Polsce wywołuje nieustanny atak liberalnych i antykościelnych ośrodków krajowych, wspieranych przez ich zagraniczne odpowiedniki. Kłamstwom i oszczerstwom publikowanym w różnych środkach przekazu nie ma miary. Okazuje się, że są osoby i organizacje, które czerpiąc wiedzę z tych kłamliwych opisów, na podstawie tzw. faktów prasowych formułują swoje oficjalne wystąpienia. Kilkakrotnie już Parlament Europejski w swoich rezolucjach szkalował Radio Maryja. Także wiele różnych organizacji kierowało do urzędów prokuratorskich doniesienia na Radio Maryja. Prokuratorskie badania zawsze wykazywały nieprawdziwość stawianych zarzutów. Przypominamy kilka takich decyzji prokuratorskich, w sprawach: rzekomego znieważenia ludności żydowskiej w związku z emisją felietonu red. Stanisława Michalkiewicza, rzekomego kłamstwa w sprawie obozu niemieckiego w Auschwitz w związku z emisją audycji z udziałem prof. Ryszarda Bendera, rzekomych nieprawidłowości finansowych w związku ze zbiórką pieniędzy na ratowanie Stoczni Gdańskiej (warto dodać, że umorzenia w tej sprawie nastąpiły m.in. w 2002 i 2006 r.). Trzeba także zauważyć, że przed wydaniem decyzji prokuratorskich w mediach przeprowadzano zawsze zmasowane i długotrwałe ataki na naszą rozgłośnię i kierujących nią Ojców. Po wydaniu zaś decyzji o braku podstaw do stawiania zarzutów w stosunku do Radia Maryja nie odnajdywaliśmy w żadnych z atakujących mediów słów przeproszenia. Informacje o umarzaniu śledztw z premedytacją skrywano w tych mediach przed ich odbiorcami.

3. Od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych rozpoczęto konsekwentną transformację Polski w stronę IV Rzeczypospolitej. Cały dotychczasowy układ postkomunistyczny, czując się zagrożony, stara się w różny sposób przeciwstawić przemianom. Opanowanie największych mediów przez środowiska dotychczas „trzymające władzę” uniemożliwia dotarcie do społeczeństwa z rzetelnymi informacjami o działaniach naprawczych w państwie. Zamiast rzetelnej informacji Polacy są bombardowani stałą krytyką obecnych działań oraz najbardziej pesymistycznymi prognozami.
W instrukcji duszpasterskiej Aetatis novae czytamy m.in.: Ważne jest, aby chrześcijanie potrafili dostarczać brakujących informacji tym, którzy ich nie otrzymują, i dopuszczać do głosu tych, którzy zostali go pozbawieni. Wierni temu wskazaniu Kościoła polscy Redemptoryści umożliwiają demokratycznie wybranym i legalnie działającym władzom przekazywanie społeczeństwu prawdziwych informacji o realizowanej transformacji. Rzetelne przekazanie informacji na ten temat jest po prostu służbą prawdzie. Takie działanie wynika z poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę. Nic więc dziwnego, że emitowane przez Radio Maryja audycje dotyczące problemów społecznych i politycznych spotykają się z żywym zainteresowaniem słuchaczy w kraju i za granicą. Na podstawie relacji prasowych coraz częściej przekonujemy się, że audycji tych słuchają również osoby stojące z dala od Kościoła. Zespół Wspierania Radia Maryja stwierdza, że jako środek komunikacji społecznej ma ono pełne prawo przedstawiać i dyskutować w swoich audycjach program naprawy Rzeczypospolitej. Roztropne korzystanie z tego prawa świadczy o odpowiedzialności za Ojczyznę.

4. Słuchamy Radia Maryja. Uczestniczymy we wspólnotowych inicjatywach inspirowanych przez tę rozgłośnię. Tworzymy biura i koła przyjaciół Radia Maryja. Ubogaceni w ten sposób, wspomagamy pomysłami i zaangażowaniem nasze parafie i diecezje. Trzeba, abyśmy stale pamiętali, że Radio Maryja jest rozgłośnią, która może uczestniczyć w dziele ewangelizacji dzięki naszej pomocy. Nie ma ona bowiem bogatych sponsorów. Nasze ofiary, nawet te niewielkie, ale systematycznie przekazywane, pozwalają na wypełnianie posługi w Kościele przez ten katolicki głos w naszych domach. Dzięki naszym stałym ofiarom Radio Maryja może wypełniać swą posługę Bogu, Kościołowi, Polsce i nam wszystkim. Starajmy się na miarę swoich możliwości uczestniczyć czynnie również w tym dziele wspomagania naszej rozgłośni.

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja

przewodniczący
prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

2 września 2006 r.

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:
prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki – przewodniczący
prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bojarski
prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga
prof. dr hab. dr h.c. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz
dr hab. Mirosław Kozłowski
prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
prof. dr hab. Janina Marcak-Kozłowska
prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
prof. dr hab. Leon Mikołajczyk
prof. dr hab. Anna Raźny
prof. dr hab. inż. Dominik Sankowski
prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
prof. dr hab. Gabriel Turowski
prof. dr hab. inż. Jacek Walczewski
dr inż. Antoni Zięba

drukuj