Inauguracja nowego roku akademiskiego na WSKSiM w Toruniu.


Pobierz Pobierz

PREZES RADY MINISTRÓW

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 7 października 2006 r

Ekscelencje Księża Biskupi,

Przewielebni Ojcowie i Księża,

Dostojni Profesorowie,

Drodzy Studenci,

Szanowni Państwo uczestnicy uroczystości otwarcia roku

akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej

w Toruniu

Na ręce rektora – jego Magnificencji Księdza dr Andrzeja Ulaczyka składam serdeczne podziękowania za zaproszenie na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2006/2007 w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Niestety z przykrością muszę poinformować, iż z powodu wcześniej zaplanowanych zajęć moja obecność na tej uroczystości nie jest możliwa. Pragnąłbym, aby ten list był wyrazem mojej pamięci i niezwykłego szacunku, jakim darzę Państwa środowisko.

Kolejny rok działalności toruńskiej uczelni otwiera nowe szanse przed jej studentami. daje możliwość odkrycia nowych horyzontów wiedzy i zdobycia konkretnych umiejętności, które będą owocowały zarówno w życiu zawodowym, jak i społecznym. Wartości, które legły u podstaw działania Szkoły, takie jak umiłowanie prawdy, osobista uczciwość i troska o dobro wspólne, są najważniejszymi wartościami, z jakimi studenci opuszczają mury Waszej Alma Mater.

Nasz umiłowany Rodak Wielki Papież Jan Paweł II w swoim ostatnim orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2005 roku przypomniał podstawową zasadę etyczną: Osoba ludzka i wspólnota ludzka są celem i miarą stosowania środków społecznego przekazu; komunikacja musi przebiegać od osoby do osoby i służyć integralnemu rozwojowi osób.

A zatem, to przede wszystkim ci, którzy zajmują się przekazem społecznym, muszą w praktyce własnego życia ukazywać wartości i zachowania, których mają uczyć innych. W sposób szczególny wymaga się od nich autentycznej służby dobru wspólnemu – dobru, które nie ogranicza się do ochrony interesów określonej grupy czy narodu, lecz obejmuje potrzeby i interesy wszystkich, dobro całej rodziny ludzkiej (por. Pacem in terris, 132). Ci, którzy zajmują się przekazem społecznym, mają możliwość szerzenia prawdziwej kultury życia, odcinając się od współczesnego spisku przeciw życiu (por. Evangelium vitae, 17) i przekazując prawdę o wartości i godności każdej osoby ludzkiej.

Wydarzenia ostatnich lat uzmysłowiły wszystkim jak bardzo nasze społeczeństwo potrzebuje rzetelnych dziennikarzy, poszukujących dróg spotkania osób w oparciu o poszanowanie prawdy i szacunku do jego przekonań. Jak bardzo potrzeba nam ludzi świata mediów rozmiłowanych

w odkrywaniu piękna i dobra, zmuszających do refleksji polityków nad sensem służby społecznej i odkrywających najdoskonalszy wzór Mistrza komunikacji międzyosobowej Jezusa Chrystusa. Mam nadzieję, że wykształceni tu młodzi ludzie już w niedługiej przyszłości będą wpływali w istotny sposób na kształt życia naszych Rodaków dając przykład profesjonalizmu, autentycznego zaangażowania w sprawy ważne dla wszystkich Polaków, poszanowania tradycji ojców i chrześcijańskiego oblicza tej ziemi.

Pragnę złożyć najlepsze życzenia dalszego rozwoju uczelni, a wszystkim Pracownikom i Studentom Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Uczestnikom tej, jakże podniosłej i ważnej, uroczystości chciałbym życzyć zdrowia, pomyślności oraz sukcesów w życiu zawodowym.

Prezes Rady Ministrów

Rzeczypospolitej Polskiej

Jarosław Kaczyński

drukuj