Zwiastun pokoju

Wizytą w stolicy Jordanii, Ammanie, Benedykt XVI rozpoczyna pielgrzymkę do Ziemi Świętej

Ziemia Święta – ziemia Jezusa, z której bije źródło chrześcijaństwa, od dziś przez 8 dni gościć będzie Następcę św. Piotra. – Przybędę do was jako pielgrzym pokoju – podkreślał Ojciec Święty, pozdrawiając tuż przed rozpoczęciem pielgrzymki mieszkańców Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Nie do przecenienia jest znaczenie tej rozpoczynającej się od stolicy Jordanii – Ammanu – wizyty dla wspólnoty chrześcijańskiej, która stanowi zdecydowaną mniejszość na tych terenach i walczy o swe przetrwanie. Jednak ta podróż Benedykta XVI ma ogromne znaczenie także dla wyznawców innych religii w niespokojnym regionie Bliskiego Wschodu.

Ojciec Święty odwiedzi w czasie tej pielgrzymki najważniejsze miejsca związane z tradycją zarówno staro-, jak i nowotestamentalną, spotka się z przedstawicielami wspólnot chrześcijańskich, ale także innych religii – islamu i judaizmu. To będzie dwunasta podróż zagraniczna obecnego Papieża od początku pontyfikatu, a druga w tym roku. – Pielgrzymowanie Benedykta XVI nie powinno być zaszufladkowane w wąskie ramy polityczne, bo byłoby to niesprawiedliwe i krzywdzące. Przybywa on do wszystkich mieszkańców Bliskiego Wschodu, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że najważniejszy cel tej pielgrzymki stanowi umocnienie Kościoła – podkreśla ks. prof. Waldemar Chrostowski, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Także o. Jerzy Kraj, gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Betlejem, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zwraca uwagę, że odwiedzenie przez Ojca Świętego najważniejszych miejsc Ziemi Świętej będzie ważnym świadectwem dla całego chrześcijańskiego świata. – Dotarcie Głowy Kościoła do tych uświęconych ziemskim życiem Jezusa miejsc jest też pokazaniem ich światu, przypomnieniem o wartości sanktuariów. Jest również swoistym przesłaniem do chrześcijan na całym świecie, że te sanktuaria Ziemi Świętej potrzebują pielgrzymów, że są one ważnym elementem formacji duchowej każdego chrześcijanina – podkreśla o. Kraj.
Samolot z Benedyktem XVI na pokładzie ma wylądować na międzynarodowym lotnisku im. Królowej Alii w Ammanie w Jordanii dzisiaj o godz. 13.30 (czasu polskiego). Główne ulice miasta zostały bogato udekorowane flagami papieskimi i odczuwa się przedpielgrzymkową atmosferę. Nuncjusz apostolski w tym kraju ks. abp Francis A. Chullikatt podkreśla, iż papieskie odwiedziny mają ogromne znaczenie nie tylko dla katolików i wzajemnych stosunków między Watykanem a Królestwem Jordanii, ale również dla całego regionu Bliskiego Wschodu, nękanego licznymi konfliktami i przemocą. Podkreślając zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w proces przywrócenia pokoju w regionie, ks. abp Chullikatt zwrócił uwagę, iż rozpoczynająca się dzisiaj papieska wizyta w Jordanii, stając się ważnym wydarzeniem w dialogu międzyreligijnym, będzie również wezwaniem do zakończenia przemocy i podjęcia dialogu między skłóconymi stronami.


Sebastian Karczewski
Maria Popielewicz, Amman
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl