Zmartwychwstanie jest światłem dla dzisiejszego człowieka – rezurekcja w Drohiczynie

Administrator Apostolski Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp Antoni Dydycz w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył procesji rezurekcyjnej oraz celebrował uroczystą Eucharystię w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie.

W swoi wielkanocnym przesłaniu pasterz Kościoła drohiczyńskiego powiedział, że na zmartwychwstanie Chrystusa czekało wiele pokoleń i wreszcie nadeszła „pełnia czasu”.

Zmartwychwstanie jest zatem światłem, prawdą i nadzieją dal dzisiejszego człowieka, podkreślił.

„Bł. Jan Paweł II przebywając w klinice Gemelli, w czwartą niedzielę swego ostatniego Wielkiego Postu skierował przejmujący apel do zgromadzonych na placu św. Piotra mówiąc: „razem przygotowujemy się nadal do Wiel­kanocy, ofiarowując Bogu także cierpienie – za dobro rodziny ludzkiej i za nasze oczyszczenie. W czytanym dzisiaj fragmencie Ewangelii Chrystus, uzdrawiając niewidomego od urodzenia, przedstawia się jako „światłość świata”. Przyszedł On, aby otworzyć człowiekowi oczy na światło wiary. Tak, moi drodzy, wiara jest światłem, które prowadzi na drodze życia, jest płomieniem, który krzepi w trudnych chwilach, kontynuował ksiądz biskup.

Ta prawda płynąca ze Zmartwychwstania jest początkiem i źródłem naszej odnowy. To ona wychodzi naprzeciw potrzebom naszego sumienia i pomaga nam w otwieraniu się na innych, przychodzenia im z braterską pomocą – podkreślił.

Duszpasterz Kościoła drohiczyńskiego mówił również, że Zmartwychwstanie to dar i ofiara, nawiązując do, tego, co w diecezji drohiczyńskiej odbyło się przed Niedzielą Palmową, kiedy z woli Stolicy Apostolskiej przeżywano „24 godziny dla Pana” gdy przez ten czas odbywała się w drohiczyńskiej katedrze adoracja Najświętszego Sakramentu i jednocześnie w konfesjonałach spowiednicy czekali na wiernych, by Ci mogli skorzystać z sakramentu pokuty.

Nawiązał do szczególnych wydarzeń w życiu Kocioła drohiczyńskiego, która ma nowego biskupa, do Kościoła w Polsce, po którym rozchodzi się „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia oraz do kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Podkreślił wyjątkowość postaci Jana Pawła II, znanego nam bardzo, jak tez papieża dobroci Jana XXIII, który był wyjątkowo przyjaźnie nastawiony do Polski.

„Miało to swój początek w tym, że w Powstaniu Styczniowym brał udział jego ziomek, pułkownik Nullo. W miejscowości jego narodzin i narodzin przyszłego Papieża postać ta stała się legendą. Legendą, ale innego rzędu okazała się też Polska. Jako młody kapłan Angelo Roncalli pielgrzymował do Częstochowy i Krakowa. Znał polską literaturę. Serdecznie przyjmował Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdy ten zatrzymał się w Wenecji w czasie pierwszej podróży do Watykanu po uwolnieniu z internowania. Papież Roncalli cieszył się, że w czasie pobytu w Castel Gandolfo, mógł modlić się przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, o którym pisze ks. kard. Loris Francesco Capovilla, żyjący jeszcze osobisty sekretarz Jana XXIII. – Otóż tenże papież był wcześniej nuncjuszem we Francji i tam zetknął się z twórczością Felicité Roberta Lamnennais, kapłana i poety, który po Powstaniu Listopadowym napisał wzruszający Hymn dla Polski. Fragment tego hymnu miał Jan XXIII w swoim brewiarzu, a więc w księdze, z której modlił się każdego dnia. Lamennais, warto dodać, był przyjacielem Mickiewicza – wyjaśniał bp Antoni Dydycz.

Składając świąteczne życzenia powiedział: „Weźmy zachętę św. Jana Pawła II, który pisze: „Zmartwychwstały Jezus puka do drzwi Waszych serc i oczekuje, że pozwolicie Mu wejść. Jeżeli Go przyjmiecie, powie do każdego z was: „Pokój wam!” Przyjmijcie Go! Otwórzcie Mu drzwi! Nie lękajcie się!”. A także mając w pamięci kolejną zachętę naszego Papieża bądźmy apostołami Zmartwychwstania. „Kiedy naprawdę – pisze Papież – doświadczyło się Zmartwychwstałego, spożywając Jego Ciało i Jego Krew, nie można zatrzymać tylko dla siebie przeżywanej radości”.

Słowem i przykładem, całym naszym życiem głośmy więc światu, że Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał.”

Na zakończenie Eucharystii księdzu biskupowi, parafianom i gościom życzenia złożył proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Zbigniew Średziński.

W Eucharystii uczestniczyli j także inni kapłani pracujący w Drohiczynie, siostry zakonne, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, członkowie bractwa rycerskiego, strażacy wraz z pocztem sztandarowym, orkiestra miejska, Diecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej, młodzież oazowa, władze miasta, mieszkańcy i goście.

Ks. bp Antoni Dydycz rozpoczął celebracją Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek Mszą Świętą Krzyżma Świętego, celebrowaną wraz z kapłanami z diecezji drohiczyńskiej w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Wówczas delegacjom parafii została przekazana „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, innym liturgiom tego okresu biskup przewodniczył w różnych kościołach parafialnych. W Wielki Czwartek celebrował Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej w bazylice p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie. W Wielki Piątek, Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył w kościele p. w. św. Stanisława w Topczewie. Liturgii Wigilii Paschalnej natomiast w konkatedrze p.w. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim.

Agnieszka Bolewska – Iwaniuk
ks. Artur Płachno/Drohiczyn

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl