Ziemia Święta przed wizytą Papieża

W wielokulturowym i wieloreligijnym społeczeństwie Ziemi Świętej nie widać jeszcze wielu oznak oczekiwania na wizytę Ojca Świętego. Życie toczy się swoim rytmem. W Jerozolimie nieliczne plakaty informujące o pielgrzymce Benedykta XVI do Ziemi Świętej i papieskie flagi znaleźć można jedynie przy miejscach kultu, nad którymi pieczę sprawuje Kościół rzymskokatolicki – między innymi w ogrodzie Getsemani w Jerozolimie. To też znak, że przede wszystkim katolicy z nadzieją wyczekują przybycia Papieża. Jutro Ojciec Święty rozpoczyna już swe pielgrzymowanie do Ziemi Świętej. Najpierw przybędzie do Jordanii, a od poniedziałku do piątku przebywać będzie w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. – Nie mogę się doczekać chwili, gdy będę wśród was, by dzielić wasze aspiracje i nadzieje, jak też wasze cierpienia i zmagania – mówił wczoraj w czasie audiencji ogólnej w Watykanie Benedykt XVI.

W miejscach, które odwiedzi Ojciec Święty, trwają przygotowania. W Jerozolimie budowany jest ołtarz na papieską Mszę św. oraz zaplecze zarówno dla obsługi, jak i pielgrzymów. W okolicy miejsc, gdzie będzie przebywał Benedykt XVI, prowadzone są intensywne prace porządkowe, co można uznać także za dobry znak.

W Betlejem natomiast tych oznak jest nieco mniej, jednak i tam przygotowania przebiegają intensywnie. Gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Betlejem o. Jerzy Kraj wyjaśnia, że dopracowywane są ostatnie szczegóły organizacyjne i trwa intensywne przygotowywanie miasta na przyjęcie Ojca Świętego. – Jutro rozpocznie się budowa ołtarza, przed bazyliką, gdzie Papież będzie przechodził, wymieniane są popękane kamienie, odlewane są świeczniki z masy perłowej – wyjaśnia. Franciszkanin podkreśla, że jednocześnie wierni przygotowują się do pielgrzymki w sposób duchowy. Choć nie ma specjalnie organizowanych modlitw, w parafiach to przygotowanie jest związane z celebracją majowych nabożeństw, podczas których wielu chrześcijan modli się o dobre owoce tej pielgrzymki. – Podczas nabożeństw majowych, które są elementem pobożności tutejszych chrześcijan i odprawiane są w każdej wspólnocie, modlimy się. Jedną z intencji jest prośba o dobre przygotowanie i przyjęcie przesłania Benedykta XVI. Modlimy się o to przez Maryję, która jest Królową Palestyńskiej Ziemi i Królową Ziemi Świętej.

Jak zapewniają duszpasterze posługujący wśród katolików, wierni będą starali się dotrzeć do miejsc spotkania z Ojcem Świętem zarówno w Jordanii, jak i w Izraelu. Jednak ze względu na wzmożone środki bezpieczeństwa dla wielu dotarcie na miejsce może być trudne. Avigdor Lieberman, izraelski minister spraw zagranicznych, w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że podróż Papieża do Ziemi Świętej to dla władz Izraela sprawa wielkiej wagi i dokładają one wszelkich starań, by się jak najlepiej udała. Jednak władze np. nie udzieliły pozwolenia na wyjazd do Betlejem wszystkim zgłoszonym 250 katolikom ze Strefy Gazy. Prawdopodobnie będzie tam mogło się udać na Mszę św. z Ojcem Świętym jedynie 80 osób.

Maria Popielewicz, Jerozolima

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl