Zainaugurowano trzynasty rok akademicki WSKSiM

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uroczyście zainaugurowała trzynasty rok swojej działalności.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

W homilii nawiązując do czytanej Ewangelii św. Łukasza, ksiądz arcybiskup przestrzegał przed modlitwą prowadzoną tylko po to, by spełniły się nasze pragnienia i interesy. Wskazał, że służba Bogu jest możliwa tylko wtedy, gdy jesteśmy zdolni odejść od naszych idoli i bożków.

Inauguracja WSKSiM 2013-videorelacja

Ksiądz arcybiskup akcentował też, że człowiek potrafi znaleźć sens swojego życia tylko wtedy, gdy potrafi doświadczyć tej siły, która wychodzi od Chrystusa.

Kiedy wiem, że mam przed sobą drogę pełną wymagań, pełną wyzwań mam potrzebę przyjścia tu i dotknąć Go moją ręką. Ponieważ mam potrzebę posiadania tej siły, tej mocy, by podjąć moją drogę i aby ten rok nie był tylko chwilą wzrastania intelektualnego, ale był także momentem wyjścia naprzeciw mojego Pana. Jeszcze raz w Nim odkrywam sens mojego życia – akcentował ks. abp Claudio Maria Celli.

Ks. abp Celli wygłosił także wykład inauguracyjny pt: „Ewangelizacja i nowe techniki komunikacji”. Ksiądz arcybiskup podkreślił, że pierwszym środkiem Ewangelizacji jest świadectwo życia chrześcijańskiego, które jest nierozerwalnie złączone z Bogiem. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu wskazał również, że zaniechane zostało prawdziwe pojęcie komunikacji. Ponadto ks.abp Celli zwrócił uwagę na obecność Kościoła w świecie komunikacji, który winien również tam głosić Ewangelię. W swoim wystąpieniu poruszył również kwestię kultury cyfrowej, która jest w dzisiejszym świecie wszechobecna. Specjalne słowa skierował do młodych, którzy – jak powiedział – są urodzeni w świecie cyfrowym.

Eucharystię koncelebrowali również m.in. ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; ks. abp Henryk Hoser, biskup diecezjalny warszawsko-praski; ks. bp Andrzej Suski, pasterz diecezji toruńskiej; ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej oraz ks. bp Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej.

To już trzynaście lat, waszego istnienia – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Zwrócił przy tym uwagę, że absolwenci kończący WSKSiM są w centrum zainteresowania wielu polskich pracodawców m.in. ze świata mediów.

Po was już wyciągają ręce wszystkie stacje telewizyjne i te państwowe i prywatne – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Jednocześnie metropolita gdański życzył studentom dochodzenia do profesjonalizmu.

Pragnąłbym życzyć, abyście przede wszystkim byli profesjonalistami. Profesjonalizm w tej dziedzinie ma was wyróżniać spośród wszystkich uczelni, abyście rozpoznawali idoli tego czasu, o których mówił w kazaniu ksiądz arcybiskup. To bardzo ważne, bo tym samym kształtujecie drogę dla ludzi często zagubionych – mówił metropolita gdański.

List w imieniu o. Michaela Brehla CSsR, przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela przeczytał o. dr Marek Urban CSsR, radny zarządu prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Kościół potrzebuje uczniów Jezusa Chrystusa, aby stawali się oni ekspertami w dziedzinie komunikacji, w mediach i kulturze społecznej. Techniki te i wiedza mogą przekazywać bardziej skuteczne przesłanie Ewangelii, zarówno we współczesnym społeczeństwie, jak i dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że WSKSiM może być skutecznym narzędziem w przygotowaniu studentów do tego ogromnego wyzwania. To wyzwanie nawiązuje wszystkich chrześcijan do wychodzenia poza wąskie granice narodowości, języka, kultury, geografii i wzywa do głoszenia Ewangelii na całym świecie – czytamy w liście.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk, założyciel uczelni i jej pierwszy rektor, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości przesłał list na ręce o. dr Zdzisław Klafki, rektora WSKSiM. Odczytał go o. Jan Król, redemptorysta, członek zarządu Fundacji Lux Veritatis.

– Drogi Ojcze Rektorze, modlę się za Ojca, za uczelnię, za brać studencką – jest ona wielką nadzieją. Modlę się i ofiaruję to, co teraz mogę, aby radośnie i odważnie poddali się Bożemu prowadzeniu; modlę się o owoce dla każdego z nich. Dzięki ich wysiłkowi i współpracy z natchnieniami Ducha Świętego nawet sobie nie wyobrażamy jak będą wielkie i piękne, także dla Kościoła, Ojczyzny, ludzi. Serdecznie dziękuję Ojcu, Współpracownikom, Księżom Arcybiskupom, Biskupom na czele z dostojnym gościem z Watykanu i naszym Księdzem Biskupem Andrzejem, Współbraciom, Mecenasom uczelni, Przyjaciołom, Absolwentom i oczywiście Studentom, których pragniemy w tej uczelni obdarzyć najpiękniejszymi darami, dzięki którym będą jeszcze bardziej ludźmi  – czytamy w liście.

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR, wskazał na szczególne zadanie „poszukiwania prawdy”, jakie stawia sobie uczelnia.

WSKSiM przeżywa dzisiaj naprawdę szczególnie podniosły i uroczysty moment. Pytanie: Co takiego gromadzi nas w tym miejscu i w takiej szczególnej atmosferze w tej auli, która za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam poszerzona jest przecież aż po krańce świata? Jestem przekonany, że w tej uczelni, która w swoim herbie umieszczone ma trzy słowa „Fides, Ratio et Patria” w Roku Wiary gromadzi nas szczególna tęsknota za prawdą. Za prawdą, która przecież dzisiaj na naszych oczach przeżywa kryzys. Tęsknota za prawdą o naszej wierze, tęsknota za prawdą o potędze ludzkiego umysłu, który czasami zapomina skąd ma swój początek, tęsknota za prawdą o moim rodzinnym domu, o domu ojczystym – zaznaczał o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Z kolei prezydent Torunia, Michał Zaleski podziękował społeczności akademickiej WSKSiM za zaangażowanie w rozwój nauki, a także wskazał na walory uczelni.

Po raz kolejny okazujecie sobie, ale i także swojemu macierzystemu miastu i całej Polsce gotowość do nauki. Ten gest przyjmujemy z oczywistym uznaniem dla wielkiego potencjału naukowego, społecznego, kulturalnego i duchowego w całej społeczności akademickiej WSKSiM. Proszę, abyście w tym nowym roku akademickim pokazali Toruniowi i całej społeczności naszego kraju wszystkie walory tej uczelni. One naprawdę tkwią w każdym z kierunków nauczania WSKSiM – powiedział prezydent Torunia.

Na uroczystości przybyli także posłowie i eurodeputowani. Poseł Mariusz Błaszczak, szef KP PiS przekazał życzenia w imieniu prezesa PiS, byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

– Życzę wam, aby ten kolejny rok nauki był rokiem udanym, aby był to rok pracy nad sobą, ale przede wszystkim rok pracy dla Polski. To jest najważniejsze. Najważniejsza jest nasza Ojczyzna, o którą wspólnie powinniśmy dbać w poczuciu wartości, jakie wypływają z naszej kultury, wiary i w poczuciu rozwoju naszego kraju. Jesteście Państwo studentami uczelni, która zajmuje się komunikowaniem społecznym. A więc posługuje się nowoczesnymi technikami komunikacji. W tym wszystkim najważniejszy zawsze jest człowiek – zaznaczył poseł Mariusz Błaszczak.

Głos zabrał także europoseł Mirosław Piotrowski. Gratulował studentom wyboru tej uczelni.

– Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź życzył wam, aby doceniano was tutaj w kraju, a być może na świecie. Chcę zapewnić, że w Europie jesteście doceniani; że ta szkoła jest doceniana. Studenci tej szkoły, nie tylko odbywają praktyki w Parlamencie Europejskim, ale także zatrudniani są w instytucjach unijnych i przekazują relacje na bieżąco z tych miejsc. Chcę powiedzieć, wykorzystujcie ten czas, bo warto – powiedział europoseł Mirosław Piotrowski.

Podczas uroczystości wręczone zostały specjalne medale „Pro Ecclesia et Patria”. Otrzymali je mecenasi WSKSiM, czyli osoby które wspierają rozwój tej uczelni, ale także budowę świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i  bł. JP II.

Medal odebrała poseł Gabriela Masłowska, dr Kazimierz Janiak, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, ks. prof. dr hab. Walerian Słomka i Irena Hajdak ze Szwecji.

Rozdano także nagrodę tygodnika „Nasza Polska”. Otrzymali je ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, europoseł Marek Gróbarczyk i dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

* * *

Specjalne życzenia na dalsze lata działalności WSKSiM złożył J.E. ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

– Chciałbym być coraz bardziej dumny z waszej uczelni. Tego wam życzę i jestem pewien, że tak będzie. Życzę wam dużo odwagi, twórczości i przede wszystkim miłości do waszych studentów, która byłaby jednocześnie miłością do Ojczyzny, Kościoła; miłością do świata. Budując solidnych studentów ubogaca się świat, ubogaca się kraj, ubogaca się Kościół, a elementem najbardziej twórczym jest miłość. Jan Paweł II, kiedy przemawiał do polityków na Filipinach powiedział: „Moim najważniejszym zdaniem, jakie chcę wam powiedzieć to jest miłość. Bez miłości nie ma prawdziwej twórczości”. Niech wasza uczelnia, prowokowana miłością waszych serc coraz bardziej się rozwija tak, żebyśmy my i Prefekt Kongregacji mogli być coraz bardziej z niej dumni – tego WSKSiM życzył J.E. ks. kard. Zenon Grocholewski.

Uroczystości inauguracyjne w WSKSiM transmitowały Radio Maryja i TV Trwam

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl