XXII Światowy Dzień Chorego

Dziś po raz XXII obchodzimy „Światowy Dzień Chorego”. Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci (1 j 3,16)”.

Ojciec św. Franciszek zaznaczył, że hasło „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci” zachęca nas do naśladowania Jezusa względem cierpiących.

Godność osoby nigdy nie sprowadza się do jej możliwości i zdolności i nie zmniejsza się ona, gdy dana osoba słabnie, staje się niesprawna i wymaga pomocy (…) Pomagajcie jedni drugim z miłością, a doświadczycie pocieszającej obecności Boga. Chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata – powiedział papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański.

Święto w 1992 roku ustanowił Ojciec św. Jan Paweł II, decydując by przypadało w rocznicę Objawienia w Lourdes. Swoją decyzją papież Jan Paweł II wezwał Kościół powszechny do poświęcenia 11 lutego na refleksję i pochylenie się nad chorymi. W liście do ks. kard. Fiorenzo Angeliniego, ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia pisał: „ma on (Światowy Dzień Chorego) na celu uwrażliwienie ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…” – pisał Papież Polak.

Z okazji Światowego Dnia Chorego stowarzyszenie „Primum Non Nocere” dokonało oceny sytuacji w ochronie zdrowia. Jak czytamy w specjalnym oświadczeniu: „Niestety, widać że sytuacja nie jest dobra.  Doniesienia medialne ciągle informują o dramatycznych sprawach. Te najbardziej nagłośnione, stanowią prawdopodobnie tylko ułamek wszystkich tragedii, których doświadczają ludzie”.

O niezmieniającej się od lat sytuacji, mimo wielu apeli mówi Adam Sandauer, honorowy przewodniczący stowarzyszenia „Primum Non Nocere”.

– Wielu chorych nie ma po prostu ani siły, ani środków by komukolwiek się poskarżyć czy nawet próbować walczyć o swoje prawa. Wydaje się, że w Polsce z tej sytuacji od lat nie wyciąga się żadnych wniosków. Oczywiście gdy zbliżają się jakieś wybory, najprościej jest zlecić ministrowi wykonanie kolejnych projektów zmian naprawczych, czy udawać, że wszystko jest w porządku, że wszystko działa jak trzeba. Niestety od naszego poprzedniego oświadczenia z 2013 roku z okazji Światowego Dnia Chorego niewiele się zmieniło, a problemy z dnia na dzień się pogłębiają – powiedział Adam Sandauer.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl