XXII Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

Dziś na trasę wyruszyła pierwsza, Zielona Grupa, tegorocznej  XXII Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

 

Odbyło się to po Eucharystii, celebrowanej w bazylice w Bielsku Podlaskim przez goszczącego w tym dniu, ks. biskupa pińskiego z Białorusi Antoniego Dziemiankę wraz z ks. biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem oraz ks. dziekanem bielskim prał. Ludwikiem Olszewskim, kierownikiem pielgrzymki ks. Januszem Bolewskim, przewodnikiem grupy bielskiej ks. Andrzejem Falkowskie, a także innymi pielgrzymującymi kapłanami,

 

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania z diecezji drohiczyńskiej jest : „ Kościół moim domem”.

 

Homilię wygłosił ks. bp Antoni Dziemianko, który powiedział, że pielgrzymowanie to szczególny rodzaj modlitwy kilometrami, wyrażany trudem oderwania się od wygód codziennego życie, aby zyskać duchową radość spotkania z Bogiem i ludźmi oraz ziemski wypoczynek połączyć z przemyśleniami o wieczności.

 

Przypomniał on także, że na terenach obecnej Białorusi rozwija się bardzo energicznie ruch pielgrzymkowy do tamtejszych sanktuariów, zakazany niegdyś w okresie Związku Radzieckiego.

 

Pielgrzymi natomiast, którzy świadczą wierze na drogach kraju, w którym prawie połowa mieszkańców jest niewierząca, to wspaniali apostołowie. Ich świadectwo pomaga także w rozwoju wspólnot parafialnych, które odwiedzają po drodze.

 

Ksiądz biskup mówić o  miejscach pielgrzymkowych za naszą wschodnią granicą, wspomniał  sanktuarium w Brześciu, które w szczególny sposób związane  jest z kapłanem diecezji drohiczyńskiej – ks. prał. Zbigniewem  Karolakim z Węgrowa, który kilka lat temu, jako dziekan brzeski, przygotował tam do koronację papieskimi diademami, łaskami słynący obraz Matki Bożej.

 

Miejscem dużego ruchu pielgrzymkowego jest także sanktuarium Matki Bożej Bucławskiej, do którego pieszo przybywają  pielgrzymki z bardzo odległych regionów.

 

Ks. bp Antoni Dziemanko podziękował również biskupowi drohiczyńskiemu za wsparcie i obecność delegacji drohiczyńskich kapłanów, na niedawnym jego ingresie do katedry pińskiej, oraz poprosił pielgrzymów o modlitwę w intencji tamtejszego Kościoła, który zmaga się nadal z wieloma problemami, w tym także z brakiem kapłanów.

 

Pielgrzymi Grupy Bielskiej przez dwa pierwsze dni przemierzą etapy : do Dołubowa, liczący 30  kilometrów i do Drohiczyna, który liczy również 30 kilometrów.

 

Nawiedzą oni także drugiego dnia sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach.

Kolejna, Grupa Katedralna wyruszy na trasę 1 sierpnia po Mszy Św., rozpoczynającej oficjalnie Pielgrzymkę o godz. 7.00 z Drohiczyna. Tego dnia również, po Mszy Świętej o godz. 8.00 z Łochowa, wyruszy Grupa Łochowska. Grupa Sokołowska wyruszy 2 sierpnia po Mszy Św. o godz. 6.30 z Sokołowa Podlaskiego, a Grupa Węgrowska, tego dnia o godz. 9.00,

z Węgrowa. Pielgrzymom na trasie, swoją modlitwą i umartwieniem, towarzyszyć też będzie w parafiach diecezji, Grupa Pielgrzymów Duchowych.

 

Następne etapy Pielgrzymki to : Grębków, Cegłów, Regut, Magierowa Wola, Promna, Klwów, Dzielna, Aleksandrów, Przedbórz, Gidle, Chorzenice

i  13 sierpnia o godz. 9.15 dojście do Częstochowy.

 

O godz. 12.30 tego dnia,  pielgrzymi uczestniczyć będą we  wspólnej Eucharystii, celebrowanej  na szczycie Jasnej Góry wraz z uczestnikami pielgrzymek, które również tego dnia przybędą.

Jak napisał w swym liście pasterskim ks. bp Antoni Dydycz, w tym roku uwieńczeniem pielgrzymowanie będzie uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej w Łazówku 15 sierpnia o godz. 12.00, na którą serdecznie zaprasza pielgrzymów i wszystkich diecezjan.

Część z nich może także pozostać, jak każdego roku, do uroczystości odpustowych Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze, zatrzymując się na polu namiotowym przy parafii p.w. św. Barbary.

Poszczególne grupy Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasna Górę mają do pokonania od 433 do 328  kilometrów.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl