XX Dzień Judaizmu w polskim Kościele

W Kielcach odbywają się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku towarzyszą mu słowa zaczerpnięte z Księgi Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”.

W ramach obchodów zaplanowano m.in. modlitwy biskupa kieleckiego i naczelnego rabina Polski w miejscach pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach Kielc.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik zwraca uwagę, że dialog katolicko-żydowski to chleb powszedni w Kościele katolickim.

Na każdej Mszy św. czytamy Stary Testament; chociażby psalmy, a często pierwsze czytanie też jest właśnie ze Starego Testamentu. Widać więc, że my nie tylko mówimy o dialogu, ale tak naprawdę żyjemy dialogiem i karmimy się Słowem Bożym, które jest napisane w języku hebrajskim – wskazuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Rozwojowi dialogu może się przysłużyć także kaplica pamięci ku czci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, która znajduje się w sanktuarium NMP Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl