Wspomnienie św. Andrzeja Boboli – męczennika, patrona Polski

Obchodzimy dziś liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Boboli – prezbitera i męczennika, patrona Polski. Uroczystości tego dnia odbędą się m.in. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie-Mokotowie.

Św. Andrzej jest patronem Polski i metropolii warszawskiej. W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 61 sprawowana będzie uroczysta Suma odpustowa o godz. 18.00. Eucharystii przewodniczył będzie ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, natomiast homilię wygłosi ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski.

10 maja bieżącego roku w rocznicę miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, ks. Aleksander Jacyniak SJ podczas wygłoszonej homilii zaznaczył, że św. Andrzej Bobola był obecny w znaku swych relikwii pośród największej – w powojennej historii naszej Ojczyzny – tragedii.

Był on obecny w znaku swych relikwii cząstkowych na pokładzie samolotu lecącego 10 kwietnia 2010 r. do Smoleńska na uroczystości katyńskie. Miała je przy sobie śp. Teresa Walewska-Przyjałkowska, która leciała na te uroczystości jako wiceprezes Fundacji Golgota Wschodu i prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. W trakcie katastrofy nastąpił jakiś ucisk, albo uderzenie w podstawę relikwiarza tak, że uległ on u samej podstawy wygięciu, a nieco wyżej został złamany. Sama jednak metalowo-szklana szkatułka zawierająca relikwie Świętego pozostała nietknięta. Był z tymi, którzy w tak dramatycznych okolicznościach przekraczali granicę śmierci. Co więcej, pomagał im w przechodzeniu przez nią na spotkanie z Bogiem – bogatym w miłosierdzie. To przejście miało bowiem miejsce w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. Aleksander Jacyniak.

Niespełna miesiąc temu przeżywaliśmy 75. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli, na którą przybyło do Rzymu około 9 tys. Polaków; była to najliczniejsza pielgrzymka Polaków i Polonii do Wiecznego Miasta.

W kwietniu 2002 r. watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa, nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł drugorzędnego patrona Polski. Od tej pory obchód ku jego czci podniesiony został w całym kraju do rangi święta. Uroczystego ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski dokonał ks. kard. Józef Glemp w Warszawie podczas Mszy św. w sanktuarium ojców jezuitów, w którym są przechowywane relikwie Świętego.

Św. Andrzej Bobola uznawany jest również za patrona ładu związanego z jednością zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie. Jest także patronem metropolii warszawskiej, archidiecezji białostockiej i warmińskiej, diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, pińskiej i płockiej. Jest czczony także jako patron kolejarzy.

Życiorys św. Andrzeja Boboli (czytaj)

W niedzielę, 2 czerwca podczas VI Dnia Dziękczynienia, a także w Roku Wiary, relikwie św. Andrzeja Boboli – męczennika za wiarę – zostaną przeniesione w uroczystej procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, by dziękować Bogu za dar wiary.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl