(fot. PAP/EPA)

Wizyta Cyryla w Polsce – krok ku pojednaniu Polaków i Rosjan

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpiszą 17 sierpnia w Warszawie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I.

 

Przyjazd zwierzchnika rosyjskiego prawosławia do Polski jest odpowiedzią na wizytę metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy w Moskwie – powiedział ks. Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o podpisaniu wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji.

 

„Jeżeli chodzi o kontakty z Kościołem rosyjskim jest to pierwsza wizyta.  Patriarcha przebywa na zaproszenie Jego Eminencji ks. Metropolitę Sawy i polskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego. Ale będzie nie tylko gościem Kościoła prawosławnego. Na tym polega właśnie specyfika tej wizyty. To wspólne orędzie do narodów. Po raz pierwszy mamy właśnie do czynienia z tego typu orędziem w relacjach między Kościołem prawosławnym a Kościołem rzymskokatolickim. Relacje polsko-rosyjskie  zwłaszcza polityczne niekoniecznie zawsze są takie jak byśmy sobie tego życzyli. W związku z powyższym ta wizyta ma bardzo ważne znaczenie”- powiedział ks. Henryk Paprocki.

 

Podczas wizyty rosyjskiego patriarchy nastąpi podpisanie wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji.

 

Będzie ono miało miejsce 17 sierpnia w południe na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Zadaniem tego dokumentu nie jest rozwiązywanie bolesnych karty historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by ten dialog zapoczątkować, by na gruncie tej samej Ewangelii Chrystusa rozmawiać –powiedział o przesłaniu rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

 

„Mamy podobne wyzwania wobec współczesnego świata, stąd jako bracia w chrześcijaństwie chcemy zajmować również wspólne stanowiska. Ale też chodzi przecież o pojednanie narodów, a więc ludzi, zwykłych ludzi. Abyśmy byli sobie bliżsi, potrafili ze sobą współpracować. Sądzę też, że w tym wspólnym przesłaniu jest istotne jedno sformułowanie, by przedstawiciele obydwu narodów prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła. To jest niewątpliwie też zapowiedź tego przyszłego powiedzenia sobie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – akcentuje ks. Józef Kloch.

 

Wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia potrwa od 16 do 19 sierpnia.

 

Wypowiedź ks. Henryka Paprockiego

 

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź ks. Henryka Klocha

 

Audio MP3
Pobierz
drukuj