„Więzienne lata Prymasa Wyszyńskiego 1953–1956”

„Więzienne lata Prymasa Wyszyńskiego 1953–1956”- taki tytuł nosi wystawa zorganizowana przez IPN, którą można oglądać od 4 lipca do końca sierpnia w Katolickim Centrum Kultury „Dobre miejsce” w Warszawie.

Na ekspozycji prezentowane są fotografie, kopie dokumentów ukazujące okres uwięzienia prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Większość zdjęć pochodzi ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, Zgromadzenia Księży Marianów w Stoczku Klasztornym oraz  Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych sanktuarium pw. św. Józefa w Prudniku. Cytaty zaś zostały zaczerpnięte z „Zapisków więziennych”.

Autorką wystawy jest Renata Gieszczyńska z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Aresztowanie Prymasa Wyszyńskiego 25 września 1953 roku było apogeum walki władz komunistycznych z Kościołem w Polsce. Do 1956 Prymas był internowany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Klasztornym, Prudniku Śląskim i Komańczy.

Kard. Stefan Wyszyński przez 32 lata stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. Bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu przed komunistyczną represją. Na krótko przed aresztowaniem wypowiedział swoje słynne „non possumus”, kiedy rząd zdecydował się  na jawną ingerencję w życie Kościoła i w zasady mianowania stanowisk kościelnych.

 

RIRM

.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl