fot. pl.wikipedia.org

Wielki Piątek w Ziemi Świętej

W Ziemi Świętej trwają obchody Triduum Paschalnego. Dziś chrześcijanie odbyli uroczystą procesję wzdłuż Via Dolorosa na Starym Mieście w Jerozolimie, która uważana jest za trasę drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Uroczysty wymiar tych dni zostaje jednak zaburzony przez środki podwyższonego bezpieczeństwa, ogłoszone przez izraelską policję.

Via Dolorosa – ulica na Starym Mieście Jerozolimy. Prowadzi od medresy – teologicznej szkoły muzułmańskiej – do Bazyliki Grobu Świętego. Przez wiernych uważana jest ona za męczeńską trasę Drogi Krzyżowej, którą pokonał Jezus Chrystus przed śmiercią na krzyżu. Dziś w uroczystej procesji przeszli nią pielgrzymi. Na zakończenie w Bazylice Grobu Pańskiego odbyły się nabożeństwa sześciu obrządków, odprawione według ściśle ustalonej kolejności.  Dziś wieczorem podczas celebracji Wielkiego Piątku w Ziemi Świętej nastąpi uroczyste zdjęcie figury Jezusa z Krzyża na Golgocie, namaszczenie jej olejami i złożenie do grobu.

Świętowanie w Ziemi Świętej tych najważniejszych dla chrześcijan dni zostało w tym roku utrudnione. W Jerozolimie zabraknie wyznawców tej religii ze Strefy Gazy. Izrael nie wydał pozwolenia, by mogli oni przybyć do tego miasta. Lokalna policja ogłosiła środki podwyższonego bezpieczeństwa i zamknięcia punktów kontrolnych prowadzących do Jerozolimy. Środki te wprowadzone zostały m.in. ze względu na czas przypadającego obecnie żydowskiego święta Paschy, które zbiega się z obchodami Wielkiego Piątku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj