Wielki Czwartek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Mandatum, czyli obmycie nóg apostołom, w postacie których wcielili się wierni, zainaugurowało wielkoczwartkową część misterium pasyjnego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktu pokory zgodnie z tradycją dokonał kustosz kalwaryjskiego klasztoru Bernardynów.

Gdy ojciec Konrad Cholewa obmywał nogi apostołom, lektor odczytywał fragmenty Ewangelii św. Jana przypominające słowa Chrystusa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem. Po tym poznają wszyscy, że uczniami moimi jesteście, jeśli miłość mieć będziecie jeden ku drugiemu”.

Na scenie ustawionej nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, symbolizującej podczas misterium świątynię jerozolimską, wierni zobaczyli też Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakrament eucharystii.

Po wieczerzy paschalnej rzesze wiernych ruszyły za Chrystusem do Ogrójca. Jezus, w którego postać wcielił się kleryk kalwaryjskiego seminarium duchownego brat Tobiasz, udał się na modlitwę. Wierni zobaczyli pocałunek Judasza, który w ten sposób wydał go żołnierzom.

„Judaszu! Pocałunkiem zdradzasz syna człowieczego” – usłyszeli słowa Zbawiciela.

Piotr usiłował bronić Chrystusa.

„Dosyć! Piotrze schowaj miecz, bo wszyscy, którzy mieczem wojują, od miecza giną” – mówił Jezus.

Żołnierze przeprowadzili Chrystusa przez rzekę Cedron do arcykapłana Annasza, a następnie do Kajfasza. W tamtejszej kaplicy odbyło się przesłuchanie Zbawiciela przed Najwyższą Radą. Wierni usłyszeli też, jak zgodnie ze słowami Jezusa, Piotr trzykrotnie się go wyparł.

Czwartkową część misterium zakończy wieczorem Msza święta oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ewangeliczne inscenizacje poprzedziło wcześnie rano nabożeństwo eucharystyczne. Bernardyni uroczyście poświęcili „wieczerzę pańską”, czyli opłatki, które pielgrzymi zabiorą ze sobą, by przekazać bliskim.

W Wielki Piątek podczas misterium przedstawione zostaną sceny ukrzyżowania Chrystusa. Uroczystościom przewodniczył będzie metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, który wygłosi słowo pasterskie.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające miejsca święte w Jerozolimie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl