Walka o pluralizm w polskich mediach

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Państwo Polskie podjęło decyzję o zmianie technologii nadawania naziemnego z analogowego na cyfrowe. W związku z tym, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) dostała zadanie rozpisania konkursu, którego wynikiem jest nadanie koncesji określonym podmiotom. W rezultacie koncesję na nadawanie na pierwszej platformie cyfrowej otrzymało 14 stacji telewizyjnych.
W śród wielu stacji ubiegających się o przyznanie koncesji była również TV Trwam. Jest to katolickie medium, założone przez Redemptorystów z Torunia, na prawach nadawcy społecznego. Jako jedyne reprezentuję linie religijno-patriotyczną, tworząc w ten sposób unikalną alternatywę dla mediów publicznych i komercyjnych, które w kraju o ugruntowanej tradycji katolickiej, zdają się nie liczyć z tą częścią społeczeństwa. TV Trwam nie otrzymało koncesji.
Zgodnie z wynikami aktualnych badań CBOS 85% Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, a kolejne 9% jako głęboko wierzące. 47% chodzi do kościoła co niedziele.

Biorąc pod uwagę te dane dochodzimy do wniosku, że doszło do naruszenia równości i pluralizmu zagwarantowanych zarówno przez Polską Konstytucję jak i Unijne Prawo.
Decyzja o nie przyznaniu koncesji TV Trwam spotkała się z wielkim niezadowoleniem społecznym na niespotykaną od czasów Solidarności skale.
Na terenie całej Polski organizowane są protesty ludzi popierających nie tylko TV Trwam, ale stojących na straży wolności słowa w ogóle. W organizowanych marszach mieszkańcy z ponad 50 miast manifestowali swoje niezadowolenie decyzją KRRiT. W najbliższym czasie planowane są pochody w kolejnych 12 miastach.

W efekcie ogólnopolskiej mobilizacji zebrano ponad 2,1 mln podpisów pod zażaleniem skierowanym do KRRiT.
W wielu środowiskach mówi się, że decyzja podjęta przez KRRiT o nie przyznaniu TV Trwam miejsca na multipleksie ma charakter polityczny i jest związana z obecną ekipą rządzącą. Warto dodać, że w skład KRRiT wchodzą jedynie przedstawiciele partii PO, PSL i SLD, czyli ugrupowań koalicyjnych. W Krajowej Radzie brak przedstawicieli partii opozycyjnych, reprezentujących tradycyjne i katolickie wartości.
Sprawa trafiła na posiedzenie komisji Sejmowych i Senackich. Oprócz protestów przesyłanych do KRRiT, Rzecznik Praw Obywatela zasypana został listami w obronie TV Trwam. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania koncesji nadawcom telewizyjnym do prowadzenia działalności nadawczej w ramach multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.
Fundacja zwraca uwagę, że KRRiT nie przedstawił szczegółowego uzasadnienia podjętych decyzji koncesyjnych. Przykładowo, w przypadku TV Trwam, powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy. Jednocześnie koncesję przyznano kilku nadawcom oferującym zupełnie nowe kanały telewizyjne, których sytuacja wydaje się bardziej niepewna, niż istniejącej od 2003 r. TV Trwam.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl