fot. wikipedia

Wadowice: trwa II międzynarodowe spotkanie przygotowawcze do ŚDM

W Wadowicach trwa II międzynarodowe spotkanie przygotowawcze do Światowych Dni Młodzieżowy, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. Spotkanie ma charakter przygotowawczy i informacyjny, poruszane są kwestie logistyczne i bezpieczeństwa.

Wczoraj, w pierwszym dniu obrad w Wadowicach, omówiono program Światowych Dni Młodzieży oraz najważniejsze wydarzenia. Debatowano również nad przebiegiem i formą katechez.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówili o rozwiązaniach dotyczących kwestii wiz dla pielgrzymów m.in. możliwości uruchomienia mobilnych stanowisk konsularnych.

Ks. Krzysztof Dukielski, zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży, podkreśla, że spotkanie rozpoczyna ogólnoświatowy etap przygotowań do przyszłorocznego spotkania w Krakowie.

– Zjechało ponad trzystu delegatów z całego świata. Są to delegaci poszczególnych konferencji episkopatów danych krajów. Jest ponad sto różnych delegacji. Ksiądz biskup Henryk Tomasik przedstawiał przygotowania duchowe, które trwają obecnie w Polsce. Natomiast sesja popołudniowa to sesja dotycząca rejestracji, pakietów, problemów logistycznych takich jak np. uzyskanie wizy. Przybyli również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy udzielali wyczerpujących odpowiedzi, bo jest wiele różnych ciekawych pytań związanych ze skomplikowaną sytuacją na świecie. Będzie też okazja, żeby pojechać i zobaczyć miejsca, gdzie będą odbywały się główne spotkania. Pojedziemy z delegatami na błonia, zwiedzimy Wawel. Będziemy też w miejscu spotkania sobotnio-niedzielnego – mówi ks. Krzysztof Dukielski.

Spotkanie potrwa do niedzieli. Obrady będą odbywały się w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakończą się w sobotę wieczorem w Wieliczce programem kulturalnym przygotowanym we współpracy z gospodarzami miasta.

Według organizatorów chęć do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. zgłosiło już prawie pół miliona osób.

RIRM

drukuj