W Ziemi Świętej podpalono katolicki kościół

Żydowscy osadnicy podpalili katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabga nad Jeziorem Tyberiadzkim. Izraelska policja zatrzymała 16 osób, ale po przesłuchaniu zostały one zwolnienie bezwarunkowo.

Świątynia zaczęła płonąć w nocy ze środy na czwartek. Zniszczenia dotknęły nie tylko wnętrze budynku kościoła, ale także mury zewnętrzne. Ocalała mozaikowa posadzka z V wieku. Do szpitala trafili jeden z benedyktynów i wolontariusz z powodu zatrucia czadem.

„Wcześnie rano, myślę, że około 03:15, usłyszałem donośny dźwięk. Wybiegłem z pokoju i zobaczyłam spalone główne wejście do klasztoru. Poczułem zapach paliwa – mówi O. Johnas.

Jak ustaliła straż pożarna, ogień wybuchł w bazylice jednocześnie w kilku miejscach, co dowodzi podpalenia. Na ścianach świątyni sprawcy umieścili także napis w języku hebrajskim o czczeniu fałszywych bogów.

Policja wszczęła śledztwo i zatrzymała 16 osób podejrzanych o podpalenie. Po przesłuchaniu zostały one zwolnienie bezwarunkowo bez żadnych warunków. Część z nich pochodzi z jednego z osiedli na zachodnim brzegu, uważanego za bastion żydowskich ekstremistów znanych z przestępstw motywowanych nienawiścią.

Izraelskie władze potępiły podpalenie nazywając je podłym. Wiceszefowa dyplomacji Izraela zapewniła, że jej kraj szanuje wolność religijną. Mieszkańcy miasta różnych narodowości i wyznań czują się ofiarami żydowskich fanatyków.

Mieszkańcy nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Chcemy żyć tu razem i grupa fanatyków nam nie przeszkodzi. Odbudujemy to miejsce. Może nawet będzie piękniejsze, ale uraz będzie zawsze. To, co się stało, jest straszne, ale będziemy w stanie to przezwyciężyć – podkreśla Waldi Harij, inżynier.

Początki świątyni sięgają połowy IV wieku. Kościół  został zbudowany na czarnej skale, która znajduje się pod ołtarzem. To właśnie na niej Jezus miał dokonać cudownego rozmnożenia chleba, aby nakarmić słuchające jego słów tłumy. W marcu 2000 roku w bazylice modlił się św. Jan Paweł II.

We wnętrzu bazyliki znajdowały się cztery bezcenne ikony. Jak podają izraelskie organizacje, w przeciągu sześciu lat doszło do 43 ataków na kościoły, klasztory i meczety, których motywem była nienawiści i brak tolerancji religijnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl