PAP/EPA

W Watykanie rozpoczyna się synod biskupów na temat młodzieży

„Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” to temat rozpoczynającego się dziś w Watykanie synodu biskupów na temat młodzieży. Obrady XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zainaugurowała Msza święta pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka, która rozpoczęła się o godz. 10.00. Wydarzenie transmitują TV Trwam i Radio Maryja.

W Synodzie weźmie udział ponad 260 ojców synodalnych. Polskę reprezentować będzie trzech biskupów: przewodniczący Konferencji Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, a także przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk.

Podstawą obrad Synodu będzie ogłoszony w czerwcu dokument roboczy. Liczy on 52 strony i analizuje obecną sytuację młodych ludzi i przedstawia główne wyzwania stojące przed ojcami synodalnymi, w celu lepszego towarzyszenia młodzieży w drodze do Boga. Istotnym etapem przygotowań do Synodu była ankieta przygotowana przez Watykan i rozesłana do episkopatów poszczególnych krajów. W archidiecezji krakowskiej przygotowana została jeszcze jedna ankieta, skierowana do młodych ludzi.

– Po Światowych Dniach Młodzieży, kiedy Papież ogłosił temat synodu biskupów, postanowiliśmy – i to głównie z inicjatywy ks. abp. Grzegorza Rysia, wtedy jeszcze biskupa pomocniczego w Krakowie – zapytać samych ludzi młodych, jaki jest ich stosunek do Kościoła, czego od Kościoła, od duchownych chcą, czego oczekują, ale też jaki jest ich stosunek do Kościoła. Wyniku ankiety pokazały to, że młodzi są w Kościele i właśnie potrzebują tego towarzyszenia – wskazuje Tomasz Konturek z Rady Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Synod biskupów na temat młodzieży stanowi kontynuację dwóch ostatnich synodów poświęconych rodzinie, a także posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Amoris laetitia”. Synod potrwa do 28 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj