VIII rocznica śmierci bł. Ojca Świętego Jana Pawła II

W wielu miejscowościach w Polsce odbyły się dziś obchody 8. rocznicy odejścia do domu Ojca bł. Jana Pawła II. Wieczorne czuwania, spektakle, pokazy filmów to jedne z nielicznych form upamiętnienia tej rocznicy.

W Warszawie obchody rocznicy bł. Jana Pawła II rozpoczęły się o godz. 18.00 na Placu Piłsudskiego pokazem filmów z udziałem ludzi, którzy znali Ojca św. Jana Pawła II. O godz. 21.00 miało miejsce uroczyste czuwanie, które zakończyło wykonanie utworu „Cisza” o godz. 21.37.

Modlitewne czuwanie, Msza św. oraz koncert „Szukam Was” w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II to wydarzenia, które miały miejsce w Krakowie.

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II sprawowana była Msza św. Po Eucharystii odbyło się modlitewne zasłuchanie. Natomiast od godz. 19.00 do 21.37 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.

Koncert pt. “Szukam Was” w hołdzie Janowi Pawłowi II, rozpoczął się o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Augustiańskiej 7.

Rocznicę śmierci bł. Ojca św. Jana Pawła II wspominali także mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. O godz. 18.30 sprzed katedry do Wzgórza Papieskiego wyruszył „Biały Marsz”. Uczestnicy uroczyście złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Papieża Jana Pawła II.  Następnie w Kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski sprawowana była Eucharystia.

–  „Biały Marsz” w Gorzowie Wielkopolskim to wydarzenie organizowane od wielu lat. Uroczystości organizowane są każdego roku w rocznicę śmierci Ojca św. Jana Pawła II. Ten marsz zawsze wyrusza z parafii katedralnej i udaje się do parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich, gdzie Papież Jan Paweł II był z wizytą pasterską. W tym miejscu Ojciec św. odprawiał Eucharystie dla ludzi z naszej diecezji.  Tam zawsze ten marsz się kończy w tym szczególnym miejscu. (…) Chodzi o upamiętnienie tej wielkiej postaci, chodzi o to, żeby podtrzymywać pamięć o jego obecności w Gorzowie Wielkopolskim a także, żeby przypominać nieustannie przesłanie Jana Pawła II, przypominać jego nauczanie. (…) Ojciec Święty zwracając się do naszej diecezji mówił o konieczności dawania świadectwa wierze odwołując się do postaci pierwszych męczenników polskich i patronów naszej diecezji – Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Ojciec św. mówił, że ich męczeństwo i śmierć za wiarę to dla nas ogromne zadanie, wyzwanie; żeby – może nie przez oddawanie życia – ale przez ogromne świadectwo nieustannie przyznawać się do Ewangelii – tłumaczy ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Za dar Papieża Polaka dziękowali także mieszkańcy Wałbrzycha.

– Uroczystości w Wałbrzychu odbywają się już od ośmiu lat. Zaczęły się zaraz po śmierci Papieża Jana Pawła II i co roku 2 kwietnia odbywały się na stadionie w Białym Kamieni, ale w tym roku ze względu na pogodę przenieśmy do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Św. na wałbrzyskim Podzamczu. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.30.  Był to program słowno-muzyczny, trzecia cześć „Tryptyku Rzymskiego” autorstwa Jana Pawła II w wykonaniu zespołu „Ludzie Jana Pawła II” z Wałbrzycha. O godz. 17.00 sprawowana była uroczysta Msza św. której przewodniczył  ks. bp. Ignacy Dec, biskup świdnicki – informował ks. dziekan Krzysztof Moszumański.

Po Mszy św. odbyła  się dalsza część uroczystości m.in. program multimedialny, oraz modlitwa różańcowa. O godz. 21.00 miał miejsce Apel Jasnogórski ze słowem pasterskim ks. bp Ignacego Deca. Wspólna modlitwa zakończyła się o godz. 21.37 czyli w godzinie odejścia do domu Ojca bł. Jana Pawła II.

„Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar życia i posługi naszego wielkiego rodaka”- akcentuje ks. Krzysztof Moszumański.

– Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu zwłaszcza za to, że możemy go czcić, jako błogosławionego. Będziemy modlić się o rychłą kanonizację Papieża Jana Pawła II. Te uroczystości mają dla nas ogromne znaczenie, one co roku gromadzą wiernych z całego Wałbrzycha. One integrują wiernych wokół osoby Ojca św. Jana Pawła II. (…) Tego dnia nie tylko wspominamy jego postać, ale chcemy jego nauczanie na nowo przyjmować i realizować; w naszej diecezji i w naszym mieście – akcentował ks. Krzysztof Muszyński.

W Toruniu uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II rozpoczęły się Mszą św. o godz. 18.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Z kolei na deptaku w centrum Lublina członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wystawili sztukę Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Opublikowany w 1960 r. utwór przedstawia rozważania dotyczące miłości i wartości sakramentu małżeństwa. Scena została ustawiona przy wejściu do lubelskiego kościoła p.w. Ducha Świętego, przed witryną znajdującego się tam sklepu jubilerskiego.

Wzdłuż deptaku młodzi urządzili „Aleję żywych rzeźb” i w happeningowej formie przypominali m.in. spotkania Jana Pawła II z młodzieżą, jego starania na rzecz ludzi pracy, pielgrzymki, kontakty z przedstawicielami innych kultur i religii.

Podświetlony krzyż na Giewoncie, warty pamięci, koncerty i modlitwy dziękczynne – to główne punkty obchodów 8. rocznicy śmierci bł. Ojca św. Jana Pawła II, które zaplanowano na całym Podhalu.

Tradycyjnie o godz. 21.37 grupa zakopiańczyków podświetliła krzyż na Giewoncie.

Przy górnej stacji kolejki krzesełkowej na Górze Wdżar koło Kluszkowiec o godzinie 20.30 miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji dziękczynnej za beatyfikację Papieża Jana Pawła II z prośbą o rychłą kanonizację.

Uroczystości w ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka miały miejsce także w wielu innych miastach – m.in. przed pomnikami Jana Pawła II.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl