PAP/Piotr Nowak

Uroczystości z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego

W całym kraju trwają uroczystości związane z 100. rocznicą powstania Biskupstwa Polowego w Polsce. W sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszę świętą dziękczynną koncelebrowali księża kapelani z całej Polski. Eucharystii przewodniczył pierwszy po II wojnie światowej biskup polowy Wojska Polskiego, a obecnie metropolita gdański, ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

9 lutego 1919 roku biskup polowy Stanisław Gall decyzją Naczelnego Wodza Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego rozpoczął posługę duszpasterską. W setną rocznicę tego historycznego wydarzenia w katedrze polowej Wojska Polskiego księża kapelani z całej Polski, zarówno czynni, jak i emerytowani, sprawowali uroczystą Mszę świętą.

Sprowadza nas tutaj pamięć i wdzięczność wobec tych, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat głosili nam słowo Boże. Wobec tych, którzy posługiwali, tym którzy składali przysięgę na wierność Bogu i Ojczyźnie, po to, by służyć najwyższym wartościom opisanym na wojskowych sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek.

W homilii ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że ustanowienie Biskupstwa Polowego było znakiem zmartwychwstającej Rzeczypospolitej.

– Ustanowienie przed 100-laty Biskupstwa Polowego w Polsce. i jego droga, splotła się nierozerwalnie z drogą narodu i z dziejami Ojczyzny. Wpisana został w misję Kościoła, który pokoleniom ofiaruje dokonane przez Jezusa Chrystusa zbawienie i dary chrześcijańskiego odkupienia – podkreślał metropolita gdański.

Obchody rocznicowe powstania Biskupstwa Polowego, w całym kraju potrwają do Uroczystości Chrystusa Króla.

TV Trwam News/RIRM

drukuj