Uroczystości na Jasnej Górze

Pielgrzymi z całej Polski uczestniczyli w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Sumie pontyfikalnej na jasnogórskim szczycie przewodniczył ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Eucharystia rozpoczęła się ingresem księży biskupów. We Mszy św. uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

W homilii ks. abp Wacław Depo, metropolia częstochowski, wskazał na niezbywalną potrzebę obecność wiary i religii w życiu publicznym.

– Nie wolno nam wątpić w przyszłe w Chrystusie zmartwychwstanie, bo wówczas wiara traci swój testament, a dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudnym i niepotrzebnym. Czyż nie doświadczamy tej rzeczywistości skoro po raz kolejny proponuje się nam na ziemi Polskiej wolność od Chrystusa i jego Krzyża poprzez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych, a rzekomo Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zapewniając neutralność światopoglądową państwa zabrania uzewnętrzniać przekonania religijne w życiu publicznym? Problem ten jest aktualny! – akcentował ks. abp Wacław Depo.

Ks. abp wskazał na Maryję, jako pierwszego świadka i pierwszą zbawioną przez mękę i Krzyż Chrystusa. Przykład Matki Boga wskazuje na światło i radość płynące z wiary.

Metropolita częstochowski wskazał na konieczność obrony życia ludzkiego. Przywołał wyniki badań statystycznych, które wskazują na  sprzeciw Polaków wobec aborcji i in vitro.

– Maryja wszystko przenosi na Boga, a Chrystus czyni ją z wysokości Krzyża Matką Jego Kościoła, Matką ludzi wiary i radości. To w tym samym duchu odbieramy ostatnie wiadomości badań CBOS-u, badań statystycznych, które mówią że 90% Polaków wobec tajemnicy ukrywanej zapłodnienia in vitro mówi swoje NIE, a 75% Polaków uznaje aborcję za zbrodnię. Ten wynik jest o 6% większy niż w ostatnich latach. Dziękujemy dzisiaj Bogu przez Maryję, że będąc kuszeni przez smoki, za błogosławionym Janem Pawłem II opowiadamy się przeciwko kulturze i cywilizacji śmierci – dodaje ks. abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał również do 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

-Ta wojna nie zaczęła się na polskiej ziemi. Trzeba było bronić ojczyzny, wiary i Kościoła – mówił  ks. abp Wacław Depo.

Tegoroczny szlak pielgrzymkowy, od 2 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przemierzyło: 155 pielgrzymek pieszych. Wędrowały w nich 93 tys. 134 osoby. 68 pielgrzymek rowerowych. Przyjechało w nich 4 tys. 661 osób . 12 pielgrzymek biegowych. Przybiegło w nich 360 osób. 1 pielgrzymka konna, a w niej 16 osób.

RIRM

 

drukuj