Uroczystości 90. rocznicy święceń kapłańskich kard. Wyszyńskiego

Z Zuzeli do Warszawy ku świętości – dziś mija 90. rocznica święceń kapłańskich ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Mszy św. dziękczynnej z tej okazji przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Gerhard Ludwig Müller. Wierni zgromadzeni na uroczystości modlili się w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Zuzela – mała miejscowość na pograniczu Mazowsza i Podlasia. To tu 3 sierpnia 1901 roku na świat przyszedł ks. kard. Stefan Wyszyński. W tym małym drewnianym domku zaczynał naukę.

Do tej niewielkiej miejscowości przyjeżdżają wierni z całej Polski – dziś jednak pojawiło się ich znacznie więcej, a to wszystko w związku z obchodami 90-tej rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia w tutejszej parafii, tak bliskiej ks. kard. Wyszyńskiemu.

– Tutaj rozpoczęło się w nim Boże życie  przez sakrament chrztu który przyjął w tym Kościele –  wspominał podczas homilii ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Gerhard Ludwig Müller. Podczas uroczystej celebry poświęconych zostało 12 witraży symbolicznie upamiętniających  – Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości.

Ks. kard. Stefan Wyszyński był niekwestionowanym autorytetem. Kierował Kościołem katolickim w Polsce ponad 30 lat. Wymógł na komunistycznych władzach porozumienie dzięki, któremu swą działalność mógł kontynuować KUL a religia była nauczana w szkołach. Ugoda trwała jednak krótko. 25 września 1953 r. został aresztowany.

– To jest moment kiedy komuniści chcą przejąć pełną władze nad tym kto ma sprawować funkcje kościelne, ten dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych i sprzeciw prymasa i jego aresztowanie, jest on symbolem prześladowanego Kościoła w Polsce – przypomina historyk prof. Mieczysław Ryba.

Podczas pobytu prymasa w Komańczy powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Po odzyskaniu wolności prymas prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Nowenna zakończyła się 3 maja 1966 r. Aktem Oddania Narodu Matce Bożej za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

– Misja Prymasa Tysiąclecia i cała jego posługa kapłańska mają swoją wielką wartość, dla czasów kiedy przeprowadził Kościół przez to czerwone morze, nie doczekał tej wolnej Polski choć stanął jak Mojżesz i już jakby widział tą ziemię obiecaną – mówi ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Przez dziesięciolecia swojej posługi prymas Wyszyński zdołał przeprowadzić Kościół w Polsce przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu.

Dziedzictwo sług bożego ks. kard. Wyszyńskiego jest dla wielu drogowskazem.

Na dzisiejsze uroczystości do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli dotarła również 25-osobowa pielgrzymka rowerowa ze szczególną intencją.

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy świętego Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Etap diecezjalny zakończył się w 2001 r. Akta zostały wysłane do Watykanu.

Do maja ubiegłego roku w archidiecezji szczecińskiej toczył się diecezjalny proces, którego celem było zebranie dokumentacji niezbędnej do zweryfikowania uzdrowienia mieszkanki Szczecina. Sprawa dotyczy kobiety, która w wieku 19 lat zachorowała na raka tarczycy. Dzięki modlitwom za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia została całkowicie wyleczona.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl