Uroczystość bazyliki katedralnej w Toruniu

W południe w Bazylice Katedralnej śś. Janów  w Toruniu sprawowana  będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, pasterza kościoła toruńskiego. Transmisja w Radiu Maryja.

Eucharystia jest dziękczynieniem za zakończone prace konserwatorsko-restauratorskie w katedrze. Punktualnie w południe zabrzmi dzwon Tuba Dei. Ks. bp poświęci również nowy ołtarz ku czci bł. Jana Pawła II, który powstał jako wotum wdzięczności bł. Janowi Pawłowi II za ustanowienie diecezji toruńskiej.

Uroczystości rozpoczną się już o godz. 9.00 sesją w Dworze Artusa pt. „Katedra diecezji toruńskiej – historia i współczesność”. Osoby zasłużone dla katedry i diecezji toruńskiej zostaną uhonorowane medalami Za Zasługi Dla Diecezji, nadanymi przez Biskupa Toruńskiego. Zostaną także wręczone nadane przez Prezydenta Miasta Torunia statuetki Anioła.

– Rozpoczynamy uroczystą konferencją w toruńskim Dworze Artusa. Jej tytuł brzmi: „Katedra, świątynia, zabytek, dobro wspólne”. Będzie to spojrzenie wstecz i wielka satysfakcja z tego, że ta świątynia wybrzmi nie tylko blaskiem, ale i dźwiękiem: dzwonu Tuba Dei i organów romantycznych, które także zostały poddane olbrzymiemu remontowi. Uroczystość ubogaci śpiew Chóru Chłopięcego i Męskiego „Poznańskie Słowiki”, który zaprosiłem, by ubogacił nasze piękne wydarzenie – powiedział ks. kan. Marek Rumiński, proboszcz Katedry śś. Janów.

Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki” wystąpi w katedrze o godz. 18.00. Po koncercie, o godz. 20.00 w kościele zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich darczyńców prac renowacyjnych. Po nabożeństwie rozpocznie się „Noc w Katedrze”. Do północy można będzie oglądać wnętrze kościoła, w tym odnowione organy główne i projekcję filmu 3D na wieży.

Ks.. kan. Marek Rumiński dodaje, że zakończenie wieloletnich prac to wielka radość
i wdzięczność wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wsparli to dzieło.

– Były to prace kompleksowe. Rozpoczęliśmy je już od powstania diecezji toruńskiej, czyli 1992 roku. Były to prace odnowienia, konserwacji świątyni. Trwały aż po dzień dzisiejszy. Intensywny okres prac nastąpił przed 13-oma laty. Udało nam się dokonać wielki rzeczy począwszy od wymiany dachów i to, co możemy nazwać zewnętrzną architekturą świątyni, elewacji, poprzez olbrzymi projekt wyposażenia wnętrza, korpusu nawowego, jak i wyposażenia kaplic oraz ołtarzy przyfilarowych.  To udało nam się dokonać przez 13 lat przy udziale bardzo wielu osób. W tym dziele wspomagała mnie ogromna rzesza ludzi – dodał  ks. kan. Marek Rumiński.

Dziś obchodzona jest także rocznica poświęcenia bazyliki katedralnej w Toruniu.

Katedrę toruńską zaczęto budować w II połowie XIII w. Prawdopodobnie pod koniec XIII stulecia przystąpiono do wznoszenia trójnawowego korpusu kościoła. Początkowo kościół był niższy i węższy od obecnego. Wiek XIV i XV to okres dalszej rozbudowy kościoła, przerwanej na krótko pożarem, który zniszczył część świątyni w roku 1351. W roku 1406 runęła kościelna wieża, po czym niezwłocznie przystąpiono do budowy nowej, a prace przy budowie prowadził do roku 1433 mistrz Jan Gotland. Wiek XV ukształtował ostatecznie bryłę kościoła, która imponuje swymi rozmiarami i bogactwem dekoracji. W okresie niemal 800 letniej historii kościoła zmienne były jego losy. W latach 1530-1583 fara służyła protestantom, przez następne 13 lat użytkowana była wspólnie, zarówno przez katolików, jak i protestantów. W roku 1596 kościół przejęli jezuici i w ich posiadaniu świątynia była do roku 1772. Od tego roku staromiejska fara pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty ponownie stała się kościołem parafialnym Starego Miasta Torunia, służąc jego mieszkańcom do czasów obecnych.

Diecezja toruńska została erygowana w dniu 25 marca 1992 r. w wyniku reorganizacji diecezji i prowincji kościelnych w Polsce dokonanej przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Nowa diecezja swym zasięgiem terytorialnym nawiązała do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej, ustanowionej 29 lipca 1243 r. i obejmującej ziemie: chełmińską, lubawską i michałowską. Na mocy nowego podziału diecezja weszła w skład Archidiecezji Gdańskiej.

Ordynariuszem diecezji toruńskiej jest bp Andrzej Suski. Pomaga mu bp Józef Szamocki. 7 czerwca 1999 r. diecezję toruńską nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podczas nabożeństwa czerwcowego dokonał on beatyfikacji ks. Wincentego Frelichowskiego. Mówił wówczas m.in.:

Bez wewnętrznej odnowy i bez pokonania zła i grzechu w sercu, a zwłaszcza bez miłości, człowiek nie zdobędzie wewnętrznego pokoju. Pokój może przetrwać tylko wówczas, gdy jest zakorzeniony w wyższych wartościach, oparty na normach moralnych i otwarty na Boga. Nie może się natomiast ostać, jeśli został wzniesiony na grząskim gruncie religijnej obojętności i płytkiego pragmatyzmu. Rodzi się on w sercu ludzkim i w życiu społeczeństwa z ładu moralnego, porządku etycznego, zachowania Bożych przykazań.

Historia i współczesność pokazują, że świat nie może dać pokoju. Świat jest bezradny. Dlatego trzeba mu wskazywać Jezusa Chrystusa, który przez śmierć na krzyżu zostawił ludziom swój pokój, zapewniając nam swą obecność przez wszystkie wieki (por. J 14, 27-31). Ileż niewinnej krwi zostało przelanej w dwudziestym wieku w Europie i na całym świecie, ponieważ różne systemy polityczne i społeczne odeszły od Chrystusowych zasad gwarantujących sprawiedliwy pokój. Ile krwi niewinnej przelewa się na naszych oczach. Ostatnie miesiące pokazały to w sposób dramatyczny. Jesteśmy świadkami, jak bardzo ludzie domagają się i pragną pokoju. Mówię te słowa na tej ziemi, która doświadczyła w swojej historii tragicznych skutków braku pokoju, stając się ofiarą okrutnych i niszczycielskich wojen. Pamięć drugiej wojny światowej jest wciąż żywa, rany tego kataklizmu dziejowego długo nie będą całkowicie zabliźnione. Niech wołanie o pokój z tego miejsca dotrze do wszystkich na całym świecie.

RIRM/ Brewiarz.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl