fot. PAP

Uroczyste Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 100 miast

Ulicami blisko 100 miast w Polsce przeszły dziś barwne Orszaki Trzech Króli. W tym roku odbyły się także w Europie i w Afryce. Nawiązują one  do tradycji wystawiania Jasełek ulicznych.

W stolicy Orszak ruszył w południe z Placu Zamkowego, po wspólnie odmówionej modlitwie „Anioł Pański”. Zakończył go koncert kolęd na Placu Piłsudzkiego.

W Łodzi w orszaku Trzech Króli przemaszerowało około 3 tysięcy osób. Marsz poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele pw. Zesłania Ducha Św.  Przewodniczył jej metropolita łódzki  ks. abp Marek Jędraszewski.

– To wielka radość, że od niedawnego czasu zarówno Łódź jak i cała Polska może cieszyć się powrotem pełnego świętowania dzisiejszej uroczystości Objawienia Pańskiego i tego wspaniałego pochodu, jakim jest pokłon Trzech Króli odbywający się w Łodzi, ale także w innych wielkich ośrodkach naszej Ojczyzny. To publiczne uznanie, iż Jezus, który urodził się w grocie betlejemskiej jest prawdziwie Królem, Bożym Synem, Zbawicielem świata – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Na zakończenie ks. abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za to publiczne świadectwo wiary.

– Pragnę wyrazić wielką wdzięczność; moją osobistą, Kościoła w Łodzi i Kościoła w Polsce; że dzięki inicjatywie wielu ludzi, właśnie z naszego miasta możemy w taki sposób głosić światu prawdę o obecności Boga w historii człowieka i przedłużać historię, która dzieje się od dwóch tysięcy lat. Historię objawienia Boga, który przyszedł właśnie po to, abyśmy my, ludzie mogli stać się dzięki Jego miłości ofiarnej, aż po krzyż, byśmy mogli stać się Bożymi dziećmi – powiedział metropolita łódzki.

W Krakowie i Płocku Orszaki miały charakter marszu gwiaździstego zmierzającego z kilku punktów miasta ku stajence. Kazimierz Cieślik – przewodniczący komitetu organizacyjnego w Płocku mówi, że inicjatywa wpisuje się w pewną formę ewangelizacji.

– Jest to pewien fenomen, że ludzie chcą iść. To już  wpisuje się w pewną formę jakiejś ewangelizacji, oczywiście nie jakiejś głębokiej. Jednak może to, że cały czas podkreślamy, że jesteśmy ponad podziałami politycznymi, zachęcamy; sprawia, że pomimo tego, jacy jesteśmy idziemy się pokłonić Bożemu Dziecięciu – powiedział Kazimierz Cieślik.

W samym Gdańsku Orszak Trzech Króli odbył się już po raz trzeci.

-Barwny Orszak, możliwość pójścia razem z rodziną, z najbliższymi, spotkanie znajomych, przyjaciół, sąsiadów, wspólne bycie razem, możliwość wspólnego śpiewania pieśni, które wszyscy znamy – jest to taki sposób świętowania; takie przejście i przeżycie tego na żywo – to jest zupełnie coś innego, niż tylko sama myśl o tej tradycji – jednej z najstarszych w Kościele, w chrześcijaństwie, oprócz oczywiście obecności w Kościele w tym dniu. To taka pewna forma manifestacji, która się przekłada na życie duchowe. Myślę, że to daje taki dobry wspólny efekt. Ta idea Orszaku Trzech Króli bardzo się rozwinęła w ostatnich latach; mamy w tej chwili blisko 100  miast w Polsce, które dołączają się do tego Orszaku – to jest chyba najlepsze świadectwo – powiedział Adam Hlebowicz.

RIRM

drukuj