fot. Monika Bilska

Trzecia rocznica konsekracji sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

W 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II przypada 3. rocznica konsekracji Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II Toruniu. Sobotnim uroczystościom przewodniczył ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Centralnym punktem wydarzeń związanych z 3. rocznicą konsekracji toruńskiego sanktuarium – wotum wdzięczności za Wielkiego Polaka św. Jana Pawła II – była Msza św. Na początku Eucharystii inicjator budowy świątyni o. Tadeusz Rydzyk CSsR przypomniał rozmowę z ks. bp. Andrzejem Suskim.

Pamiętam, jak pokazałem ten obraz [Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym Papież Polak modlił się przez 25 lat – red.] i tak nieśmiało mówię: „Ekscelencjo, czy możemy kapliczkę na ten obraz wybudować?”, a ks. bp. powiedział: „Kapliczkę? Kościół!”. I zaczęliśmy budować. Trzy lata temu legat papieski ks. kard. Zenon Grocholewski z Watykanu święcił tę świątynię i wtedy usłyszeliśmy z posłania Papieża do Torunia, że to jest sanktuarium – wskazał Dyrektor Radia Maryja.

Sanktuarium, które – jak podkreślił ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej – jest miejscem szczególnie naznaczonym przez Pana Boga. Miejscem, do którego bardzo licznie i chętnie pielgrzymują osoby nie tylko z całej Polski, ale i ze świata. Ten pielgrzymi pochód rozpoczął się dokładnie 3 lata temu i jest kontynuowany – podkreślił ksiądz biskup.

– Ten pochód kontynuują pielgrzymi, którzy przybywają każdego dnia do tej świątyni, niekiedy bardzo licznie. Ten pochód w wymiarze duchowym kontynuują święci Polacy i święte Polki w znaku relikwii – podkreślił.

Ta świątynia to wielkie dzieło. Odważne dzieło. A takich inicjatyw nie należy się obawiać – akcentował podczas homilii ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Nie bać się wspaniałych inicjatyw i odważnych dzieł! Nie będę już tu laurki szczególnej wkomponowywał na cześć ojca Tadeusza i wielkich dzieł toruńskich, bo to jest przykład: spokojnego kroczenia Bożą drogą przy rozeznaniu realiów i przy pełnym, pokornym spotkaniu z przeciwnościami – zaznaczył ks. bp Stanisław Stefanek.

Ksiądz biskup dodał, że zło jest cenione w dzisiejszym świecie. Odniósł się w ten sposób chociażby do słów na temat profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, jakie padły na flagowych Uniwersytetach w Warszawie czy w Poznaniu.

Przecież zamieniono te dwa znane i słynne ośrodki na jakieś targowisko, gdzie występują przedziwne osoby i wygłaszają bez sensu i bardzo zjadliwe poglądy. Gdzie profesura? Gdzie togi? To miał być wykład?! A to zabawowa, wyśmiewcza mowa. A bo nie będziemy mieli grantów… Proszę zobaczyć, gdzie jest władza. Wiodące ośrodki nagle stają się niewolnikiem – zwrócił uwagę biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Ks. bp Stanisław Stefanek odniósł się także do ataków na duchowieństwo, któremu próbuje odebrać się autorytet i poważanie.

Już nie ma Katynia, nie ma Auschwitz, tylko jest rzeź nad narodem, bo to nie duchowni cierpią najwięcej – mówił główny celebrans.

Podczas Eucharystii wierni przepraszali za profanację wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.

Następnie dokonano poświęcenia wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który od soboty jest obecny w świątyni.

W trzecią rocznicę konsekracji toruńskiego sanktuarium nastąpiło również przyjęcie nowych kandydatów do Bractwa św. Jana Pawła II.

Do świątyni wprowadzono także relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej.

– Jestem przekonana, że św. Urszula, która dołączyła do tak licznego grona świętych w tym sanktuarium, będzie wypraszała dla Kościoła w Polsce, dla naszej Ojczyzny, dla wiernych przybywających do tego sanktuarium Boże błogosławieństwo – mówiła matka Franciszka Sagon, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serce Jezusa Konającego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl