Trzeci dzień – I Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji z Przystankiem Jezus

W Kostrzynie nad Odrą, w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, już od trzech dni trwa pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji. Jest to pierwszy kongres ogólnopolski poświęcony zagadnieniom nowej ewangelizacji. W kongresie bierze udział około 1300 osób, które reprezentują 350 różnych grup działających na rzecz nowej ewangelizacji, wspólnot i ruchów. Wydarzenie w Kostrzynie potrwa do 5 sierpnia równolegle i w łączności z Przystankiem Jezus, który organizowany jest po raz 13. w czasie Festiwalu Przystanek Woodstock.

 

 

W tym roku Przystanek Jezus został rozbudowany o nową formę ogólnopolską o Kongres Nowej Ewangelizacji. „Podczas Przystanku będziemy ewangelizować, będziemy szli do młodzieży, która przyjedzie na Przystanek Woodstock” –powiedział Robert Kościuszko rzecznik Kongresu.

 


Pobierz Pobierz

 

Na ekranie Przystanku Jezus na terenie Festiwalu osoby biorące udział w Przystanek Woodstock, będą mogły m.in. obejrzeć spoty ewangelizacyjne. Spoty będą wyświetlane w namiocie kongresowym. Poza tym odbędą się prezentacje krótkich form teatralnych, wystawy i spotkania tematyczne oraz przemarsze i ewangelizacyjne przejazdy motocyklowe.

 

Dziś podczas specjalnej konferencji ks. abp Fisichella powiedział, czym jest nowa ewangelizacja i co ona oznacza dla Kościoła. Uczestnicy kongresu biorą udział także w rekolekcjach. Już dziś konferencje wygłosili dwaj włoscy księża – ojcowie Antonello i Enrique. Od kilkunastu lat pracują wśród mieszkańców slumsów San Paulo. Ich praca zaowocowała wśród mieszkańców wieloma głębokimi nawróceniami. Ich pomysłem są wspólnoty Przymierza Miłosierdzia. Prelekcje i debaty odbywają się przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie w namiocie kongresowym. – informuje rzecznik Przystanka Jezus.  

 

Jutro przedstawione zostaną konkretne, już podejmowane inicjatywy ewangelizacyjne. Natomiast w ostatnim dniu zostanie ustawiony Krzyż Przystanku Jezus, a ewangelizatorzy tradycyjnie wyjdą na pole Przystanku Woodstock, by głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie. 

 

 


Pobierz Pobierz

 

W kongresie uczestniczą m.in. abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, biskup opolski Andrzej Czaja, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski a także bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

 

Ks. Artur Godnarski sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, podkreślił, że celem kongresu jest spotkanie środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski oraz wspólna modlitwa za dzieło nowej ewangelizacji w Polsce.

 

Jak dodaje Robert Kościuszko – wszyscy którzy ewangelizują są zaproszeni, aby tu przyjechać, żebyśmy poznali siebie, swoje środowiska, żebyśmy nauczyli się różnych metod ewangelizacji. Z całej Polski przyjechało ok. 1300 ewangelizatorów. Najpierw teoretycznie a gdy wejdziemy w fazę Przystanku Jezus zaczniemy już praktycznie realizować to co się nauczyliśmy. Celem kongresu jest uczenie się ciekawych metod ewangelizacji, praktykowanie ich na przystanku Woodstock i kontynuowanie takiej ewangelizacji u siebie, po powrocie do domu.

 


Pobierz Pobierz

 

Podczas pierwszego dnia Kongresu tuż po zawiązaniu wspólnoty i przywitaniu gości, rozpoczął się koncert zespołu New Life‘M wraz z zespołem ICON Orkiestra, a następnie modlitwa uwielbienia. Także tego dnia uczestnicy wzięli udział w konferencji rekolekcyjnej o. Antonello i o. Enrique z Brazylii. Około 22.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem abpa Rino Fisichelli z Watykanu, który odpowiedzialny jest za krzewienie nowej ewangelizacji w Kościele na świecie. Hierarcha wygłosił również homilię.
Drugi dzień kongresu rozpoczął się Jutrznią i konferencją ojców Antonello i Enrique. Następnie w Centrum Medialnym odbyła się konferencja prasowa z udziałem abpa Rino Fisichelli oraz biskupów: Edwarda Dajczaka, Grzegorza Rysia oraz Wojciecha Polaka.

 

W sesji przedpołudniowej uczestnicy kongresu mieli możliwość wysłuchać konferencji nt. „Czym jest nowa ewangelizacja i co oznacza dla Kościoła”- którą wygłosił arcybiskup z Watykanu. W niedzielnym programie kongresu była także debata plenarna, w której udział wzięli bp Grzegorz Ryś, Andrzej Sionek oraz wyemitowana została wypowiedź prof. Jana Grosfelda. O 12.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. odbyła się druga debata plenarna, w której głos zabrali najpierw socjologowie – ks. prof. Witold Zdanowicz, dr Tomasz Żukowski i prof. Jacek Kurzępa. Przedstawili oni – za pomocą opisu liczbami – stan Kościoła w Polsce, a następie na ten sam temat głos zabrali pasterze Kościoła – bp Wojciech Polak, bp Edward Dajczak oraz bp Tadeusz Lityński. Także w sesji popołudniowej uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać o. Antonello i o. Enrique, którzy tym razem podjęli temat „Nowa Ewangelizacja w praktyce wspólnot Przymierza Miłosierdzia – praktyczny wymiar ewangelizacji”. Po 19.00 w namiocie kongresu rozpoczął się koncert organowy Jana Mroczka – dla mieszkańców Kostrzyna. Śpiew i uwielbienie, a następnie praca w grupach zakończyły sesję wieczorną.

 

Posłuchaj całość:

 


Pobierz Pobierz

 

Niedziela – konferencja – abp Fisichella

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl