Synod Biskupów na temat rodziny i powołania

Rodzina jest instytucją, która przypomina Kościół. Kościół jak rodzina musi cały czas towarzyszyć swoim dzieciom – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki uczestniczący w Watykanie w synodzie biskupów. W piątek rozważania na synodzie dotyczyły rodziny i powołania.

W Watykanie od 3 do 28 października 2018 r. odbywa się 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Obradom towarzyszy hasło „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

W komunikacie podsumowującym kolejny dzień obrad, a opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski (KEP), czytamy, że podejmowane w tym dniu rozważania szły w stronę poszukiwania generalnych koncepcji, które mogłyby nadać nowy sens całości dokumentu. Wśród nich pojawił się temat rodziny. Konieczne jest napisanie nowego dokumentu, na podstawie „Instrumentum Laboris” – tak miał podsumować kolejny dzień prac synodalnych w grupach dyskusyjnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

„Rodzina jest instytucją, która przypomina Kościół. Kościół jak rodzina musi cały czas towarzyszyć swoim dzieciom. Tak jak nie ma powołania, które by było równe drugiemu, wszystkie są różne, tak też rodzice w stosunku do swoich dzieci, każdego dnia muszą się pytać, co zrobić, żeby je dobrze wychować, żeby doprowadzić je do pełni życia, do której zmierza wiara” – podkreślił cytowany w komunikacie ks. abp Gądecki.

Na rolę rodziny w życiu i rozeznawaniu przez młodych powołania zwrócił również uwagę ks. abp Grzegorz Ryś, który przywołał fakt, iż według deklarowanych przez polską młodzież wartości, to właśnie rodzina jest najważniejsza.

„Młodzi cenią rodzinę samą w sobie i jeśli im się pomoże zrozumieć wartość rodziny, to od niej wychodząc, można poprowadzić ich do wiary, do Pana Boga, który jest Stwórcą rodziny. Chcemy młodych prowadzić nie tylko do przeżywania młodości, ale do odkrywania Jezusa Chrystusa. Żeby do Niego dojść trzeba się najpierw z nimi spotkać w tych miejscach, które są dla nich istotne. Takimi miejscami są przyjaźń, praca, wolność, a rodzina z nich jest na pierwszym miejscu” – zaznaczył ks. abp Ryś.

W komunikacie można przeczytać, że ks. abp Ryś odniósł się też do kwestii powołania.

„Powołanie w szerokim rozumieniu dotyka odwiecznego zamysłu Bożego w stosunku do każdego człowieka. Mówiąc o powołaniu, to przede wszystkim chcemy powiedzieć, że każdy człowiek jest potrzebny i jest odwiecznie chciany przez Pana Boga, że jest potrzebny Bogu. Wraz z tym faktem zaistnienia idzie wezwanie, które jest powołaniem” – podsumował ks. abp Ryś.

Przewodniczący Episkopatu ks. abp Gądecki zauważył również, że podczas dzisiejszych obrad zwrócono uwagę na to, że w dokumencie brakuje stwierdzenia, iż powołanie młodego człowieka nieuchronnie musi być związane z krzyżem, jeśli ma być chrześcijańskie. Często bowiem przedstawia się zbyt łatwą wizję młodego człowieka, pozbawianą trosk i głębokiego spojrzenia transcendentalnego – zaznaczono w komunikacie.

Na stronie internetowej KEP poinformowano także, że polska delegacja na trwający w Rzymie synod biskupów przekazała: koszulki olimpijczyków, tegoroczny pakiet lednicki oraz positio do beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego jako dary od polskiej młodzieży dla papieża Franciszka. Informację o przekazaniu darów podał ks. abp Gądecki. Mówiąc o positio do beatyfikacji ks. Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego w Polsce – jak głosi komunikat – powiedział: „Uważamy go za apostoła młodzieży, najbardziej owocnego apostoła młodzieży czasów powojennych. Właściwie drugiego takiego nie było, który by tyle zrobił dla młodzieży i ich wiary poprzez nurt oazowy i to wszystko, co z ruchu oazowego potem wyrasta”.

Ojciec Święty otrzymał również tegoroczny pakiet lednicki.

„Jest to na pewno dalszy ciąg i kontynuacja tego, co już było wprowadzone w sensie duszpasterstwa młodzieży” – powiedział o ruchu lednickim cytowany w komunikacie ks. abp Gądecki.

Polacy przekazali papieżowi również sportowe koszulki olimpijczyków z orłem na białym tle. Jak wyjaśnił ks. bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców i ojciec synodalny, chodzi o postawę walki ze złem.

„Chodziło o to, byśmy się pochwalili naszymi sportowcami. Mamy dużo sportowców, którzy imponują swoimi postawami. To są orły, ponieważ są nie tylko sprawni fizycznie, ale mają też sprawnego ducha, są również mistrzami ducha, bo opierają swoje życie na wartościach” – podkreślił ks. bp Marian Florczyk.

„Tacy sportowcy, którzy zachowują wartości fair play, odrzucają używki i są nośnikami wartości ewangelicznych i są przykładem dla młodych” – dodał.

W komunikacie podano, że polska delegacja spotkała się z Ojcem Świętym przed czwartkowymi obradami. Papieżowi przekazano również książkę ks. abp. Grzegorza Rysia o 10 zasadach dla życia kapłańskiego oraz książkę „The Guidebook to Effective Prevention of Youth Problems” pod redakcją dra psychologii Szymona Grzelaka z rekomendacją prof. Philipa Zimbardo, wydaną przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl