Świętokrzyskie: obchody 200-lecia diecezji sandomierskiej

Msza święta pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio oraz Oratorium o Męczennikach Sandomierskich na zamku Krzyżtopór – to główne wydarzenia obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej.

„To jest dla nas wielkie przeżycie, bo patrzymy wstecz i przed siebie. To jest okazja, żeby spotkać się razem, bo diecezja ma 242 parafie, często oddalone od siebie, często widziane przez pryzmat różnych problemów” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Sandomierzu ordynariusz diecezji ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Głównym punktem obchodów jubileuszu będzie sobotnia Msza św. w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem ks. abp. Salvatore Pennacchio, podczas której homilię wygłosi metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Natomiast pod koniec czerwca na zamku Krzyżtopór w Ujeździe (pow. opatowski) odbędzie się premiera Oratorium o Męczennikach Sandomierskich. Libretto napisał ks. Krzysztof Lechowicz, natomiast muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Na scenie wystąpi czterech solistów i narrator, którym towarzyszyć będą chóry diecezjalny i „Voce Angeli” z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, pytany o największe problemy, z którymi zmaga się diecezja, odparł, że jest to zmniejszająca się liczba powołań kapłańskich i zakonnych.

„Czasami przeszkadza nam taki wielki indywidualizm wśród księży i osób świeckich. Jeśli ktoś jest wielkim indywidualistą, to trudno mu jest odnaleźć się we wspólnocie i próbuje wszystko załatwiać w sposób siłowy. Są też różnego rodzaju upadki, problemy osobiste osób związanych z Kościołem. To wszystko boli, smuci” – dodał duchowny.

„Musimy więcej się modlić i bardziej liczyć na pomoc Bożą, mniej na siebie i wtedy te wszystkie problemy uda nam się rozwiązać. Natomiast dużą radością jest młodzież, która bardzo chętnie uczestniczy w misji Kościoła” – mówił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Pytany o specyfikę diecezji podkreślił, że pod względem struktury jest wiejsko-miejska średniej wielkości.

„Pewnym problemem jest jej obecność na terenie trzech województw, co nam czasem utrudnia sprawę. Dzięki temu natomiast poznajemy wiele osób, to bogactwo personalne jest dużo większe” – powiedział ordynariusz sandomierski.

Obchody 200-lecia diecezji sandomierskiej rozpoczęły się w październiku we wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, współpatrona diecezji i patrona miasta. Dotychczas zorganizowano kilkanaście spotkań poświęconych m.in. osobom ubogim i pomocy najbardziej potrzebującym. Odbyły się także wydarzenia dla kapłanów, młodzieży, rodzin, osób bez pracy, rzemieślników i przedsiębiorców.

Obchody jubileuszu diecezji zakończą się 8 września uroczystą Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej w Sulisławicach.

Diecezję sandomierską ustanowił w 1818 r. papież Pius VII. W latach 1981-1992 nosiła nazwę diecezji sandomiersko-radomskiej. W marcu 1992 r. papież Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae populus” wydzielił diecezje radomską i sandomierską (poszerzoną o kilka dekanatów z diecezji lubelskiej, przemyskiej i tarnowskiej).

Diecezja sandomierska ma 242 parafie i liczy ponad 680 tys. wiernych. Pracuje w niej 622 księży diecezjalnych i 69 zakonnych. W tamtejszym seminarium kształci się 50 kleryków. Patronami diecezji są św. Stanisław – biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek, biskup.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl