Święto patronalne Caritas

Niedziela Miłosierdzia to święto patronalne Caritas – największej pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce. Daje okazję dostrzeżenia dwóch wymiarów – potrzeby modlitwy o miłosierdzie oraz konkretnych czynów miłosierdzia.

Następujący po Niedzieli Miłosierdzia tydzień uznawany jest w Kościele za szczególny czas głoszenia, propagowania i świadczenia czynów miłosierdzia – powiedział o. Hubert Matusiewicz z Caritas Polska.

– Tydzień miłosierdzia ma w Polsce ma bardzo długą tradycję. To jest wpisane w myśl wielu chrześcijan, a zwłaszcza tych diecezji które mają rozbudowane struktury działalności dobroczynnej i pewną myśl dobroczynną – powiedział o. Hubert Matusiewicz.

Święto Miłosierdzia daje okazję dostrzeżenia przez nas dwóch wymiarów – potrzeby modlitwy o miłosierdzie, a także czynienia konkretnych czynów miłosierdzia. Na co dzień czynią to ludzie zaangażowani między innymi w Caritas. To święto jak i cały tydzień są też okazją do podziękowania im za trud i działalność na rzecz bliźnich.

– Pięknie łączy się ideą Miłosierdzia Bożego – przeżywanie w drugą Niedzielę Miłosierdzia Bożego święta Caritas, święta miłosierdzia, zatem święta wszystkich którzy angażują się czy to zawodowo, czy dobrowolnie w działalność charytatywną. I ten dzień rozpoczyna też Tydzień Miłosierdzia – dodał o. Hubert Matusiewicz.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia będzie przeżywany pod hasłem „ Wiara żywa uczynkami”.

***

Historia obchodów Tygodnia Miłosierdzia rozpoczyna się 23 lutego 1937 r., kiedy na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas – największej obecnie pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce – podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Przed II wojną światową w ich obchody włączały się oprócz środowisk religijnych także władze państwowe i lokalne oraz media. Po II wojnie światowej pomysł podjęto ponownie. Przy okazji tych obchodów zbierano fundusze na pomoc potrzebującym.

Przez cały tydzień poszczególne wspólnoty parafialne będę mogły rozważać zaproponowany program. Przygotowuje go Komisja Charytatywna Episkopatu Polski, w której prace włącza się Caritas Polska. Celem tego Tygodnia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. W Polsce działa obecnie ponad 4 tysiące Parafialnych Zespołów Caritas, w których pracuje ponad 38 tys. wolontariuszy oraz 1,5 tysiąca szkolnych kół Caritas angażujących w dzieła miłosierdzia 37 tys. młodzieży oraz 2 tys. opiekunów. Podejmowane przez nie działania przypominają, że dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego jest sprawą całej wspólnoty Kościoła.

RIRM/brewiarz.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl