fot. wikipedia

Święta Lipka: 11 sierpnia uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej

Centralne uroczystości 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia. Liturgii będzie przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi ks. abp Wojciech Polak.

Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński podkreślił podczas konferencji prasowej, że sanktuarium w Świętej Lipce odgrywa bardzo ważną rolę w historii Archidiecezji Warmińskiej. Ono i sanktuarium w Gietrzwałdzie są najbardziej znanymi miejscami w regionie – dodał.

Przypomniał, że z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda umieścił sanktuarium w Świętej Lipce obok zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na liście pomników historii.

„To pokazuje, jak Święta Lipka jest ważnym historycznie miejscem” – powiedział duchowny.

W tym roku w świętolipskim sanktuarium obok 50-lecia koronacji obrazu obchodzone są jeszcze dwa jubileusze: 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i 125-lecie ukończenia szkoły muzycznej przy świętolipskim sanktuarium przez Feliksa Nowowiejskiego, znakomitego kompozytora.

„Ważne jest, by turyści i pielgrzymi mogli z wielu wydarzeń w tym roku skorzystać” – podkreślił metropolita warmiński.

Kościelne uroczystości jubileuszowe w Świętej Lipce rozpoczęły się już w marcu, kiedy odbyło się popularno-naukowe sympozjum na temat sanktuarium pielgrzymkowego. Pielgrzymowali tu już także tegoroczni maturzyści z archidiecezji warmińskiej oraz samorządowcy i parlamentarzyści. We wszystkich kościołach archidiecezjalnych i pozostających pod opieką jezuitów odczytywano rozważania na temat sanktuarium świętolipskiego.

Główne uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej odbędą się 11 sierpnia. Na błoniach spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

Udział w jubileuszowych uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele Episkopatu Polski. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Sanktuarium, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. osób. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W wakacje, gdy każdego dnia odbywa się siedem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona po brzegi, a często ludzie gromadzą się także przed kościołem.

Sanktuarium w Świętej Lipce leży nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz czterech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.

PAP/RIRM

drukuj