Stowarzyszenie „Dzieło Biblijne” wstawia się za TV Trwam

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II opowiada się za przyznaniem TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Członkowie stowarzyszenia wystosowali w tej sprawie list do Jana Dworaka przewodniczącego KRRiT.

W pełni przyłączają się w nim do stanowiska Pasterzy Kościoła wPolsce, którzy już czterokrotnie wyraźnie opowiedzieli się za przyznaniem tego miejsca dla Telewizji Trwam.

Akcentują, że Telewizja ta prowadzi dzieło nowej ewangelizacji, służąc sprawie otwartego dialogu społecznego i będąc przestrzenią wolnej wymiany myśli między ludźmi różnych nurtów ideowych, religijnych i kulturowych.

To dzieło Nowej Ewangelizacji prowadzone jest w różnych nurtach, jednym z ważniejszych wręcz podstawowych jest rzeczywiście przybliżanie treści Słowa Bożego, treści Ewangelii, treści Pisma Świętego. My jako „Dzieło Biblijne” w różnych audycjach zwracamy uwagę na te programy, które dzięki otwartości TV Trwam możemy już od kilku lat regularnie w każdym tygodniu realizować – podkreślał ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego  im. Jana Pawła II.

Ks. prof. dodał, że szczególny niepokój budzą ogłoszone niedawno przez KRRiT nowe warunki uzyskania miejsca na multipleksie cyfrowym dla kanału społeczno-religijnego. Zdaniem stowarzyszenia szczególne zastanowienie budzi stwierdzenie, że taki kanał ma mieć charakter bardziej religioznawczy niż religijno-społeczny.

Kanał społeczno-religijny, który miałby mieć charakter katolicki, nie może być kanałem w którym prowadzimy pogadanki na temat różnych religii jednocześnie nikogo do niczego nie zobowiązując. Nie może być również pogadanką  na temat chrześcijaństwa z których to pogadanek, albo coś wynika, albo nic nie wynika. W kanale religijno-społecznym jakim jest aktualnie TV Trwam chodzi nie tylko o informacje, ale też o formacje o to by nawet ludzie niewierzący czy poszukujący mogli podejmować decyzje co do swojej dalszej drogi w kierunku prawdy, w kierunku życia według prawdy płynącej z Ewangelii –  powiedział ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Wypowiedź ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka


Pobierz Pobierz

RIRM

 

***

„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”
ul. Czwartaków 10/4
20-045 Lublin

 

Pan
Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Skwer Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9
01- 015 Warszawa

Szanowny Panie Przewodniczący,

w liście adresowanym do Episkopatu Polski jesienią 2012 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zadeklarowała wolę przeznaczenia jednego miejsca na multipleksie cyfrowym MUX-1 dla kanału o profilu społeczno-religijnym. Ufamy, że jest to wyraz dobrej woli, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom milionów wierzących w Polsce. Jak wszystkim wiadomo, w ich imieniu Księża Biskupi już czterokrotnie wyraźnie opowiedzieli się za przyznaniem tego miejsca dla Telewizji Trwam.

Ogólnopolskie stowarzyszenie „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” w pełni przyłącza się do stanowiska Pasterzy Kościoła w Polsce. Telewizja Trwam bowiem prowadzi dzieło nowej ewangelizacji, służąc sprawie otwartego dialogu społecznego i będąc przestrzenią wolnej wymiany myśli między ludźmi różnych nurtów ideowych, religijnych i kulturowych. We wszystkich tych obszarach ma wymierne osiągnięcia.

„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” od chwili powstania w roku 2005 korzysta gościnnie z czasu antenowego „Telewizji Trwam”, włączając się głównie w dzieło nowej ewangelizacji, dialog ekumeniczny oraz interreligijny. Bibliści z różnych ośrodków akademickich, a także moderatorzy z 40 diecezji prowadzą cotygodniowy program „W namiocie Słowa”. Metodą lectio continua komentowana jest w nim Biblia, którą wraz z Synodem Biskupów uważamy za kod kulturowy Europy (por. Adhortacja apostolska Benedykta XVI Verbum Domini, n. 110). Prezentowana w tym programie dziesięciotomowa „Biblia dla każdego” (wyd. Jedność) oraz podawane w nim komentarze otwarte są na inspiracje płynące z egzegezy prawosławnej i protestanckiej, na teologię judaizmu, a także na światło Prawdy i Dobra obecne w innych religiach i w wielkich dziełach sztuki.

W regularnie prowadzonych przez biblistów na antenie Telewizji Trwam „Rozmowach niedokończonych” podejmowane są takie tematy z zakresu historii oraz egzegezy Starego i Nowego Testamentu, które w publikacjach i programach ośrodków laickich są przedstawiane z czysto materialistycznego punktu widzenia, z radykalnym wykluczeniem jakichkolwiek odniesień do Objawienia Bożego w Chrystusie, do Boga i Jego działania w świecie, a ostatecznie wpisują się w systematyczną polemikę z orędziem Ewangelii, głoszonym przez Kościół katolicki w Polsce od ponad 1000 lat. To na antenie Telewizji Trwam przeprowadzone zostały kilkugodzinne debaty nad każdym tomem książki „Jezus z Nazaretu”, papieża Benedykta XVI. Są one ważną formą dialogu z ludźmi niewierzącymi, ale szczerze szukającymi Prawdy.

W dniu 29 września 2012 roku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury – ks. kard. Gianfranco Ravasi – otworzył na antenie Telewizji Trwam działalność Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Jako jego Wielki Kanclerz wygłosił wykład inauguracyjny. Ten światowej klasy biblista odniósł się z wielkim uznaniem do tej nowatorskiej formy głoszenia Ewangelii, jaką są wykłady prowadzone na żywo w kilku, różnych grupach problemowych (katedrach), z wykorzystaniem nowoczesnego studia i technik realizacji. W poruszającym wykładzie Ksiądz Kardynał życzył Uniwersytetowi Biblijnemu prowadzonemu regularnie na antenie Telewizji Trwam odwagi w poszukiwaniu Prawdy i w przybliżaniu jej zwłaszcza tym współczesnym mieszkańcom Polski i Europy, którzy przeżywają osamotnienie i izolację z powodu braku własnej tożsamości religijnej, społecznej i kulturowej.

Ogłoszone w dn. 27 grudnia 2012 roku przez KRRiT nowe warunki uzyskania miejsca na multipleksie cyfrowym dla kanału społeczno-religijnego budzą nasz głęboki niepokój. Nie chcemy sądzić, że mają one na celu wykluczenie Telewizji Trwam poprzez przyznanie prawa do nadawania na MUX-1 podmiotowi, który dopiero może powstać i może mieć bardziej charakter religioznawczy niż religijno-społeczny.

Jako stowarzyszenie noszące imię błogosławionego Jana Pawła II oraz skupiające blisko stu biblistów i kilka tysięcy osób świeckich mamy prawo kontynuowania apostolatu biblijnego z wykorzystaniem najnowszej techniki przekazu cyfrowego i we współpracy z Telewizją, która cieszy się błogosławieństwem Ojca Świętego Benedykta XVI, o czym najdobitniej świadczy audiencja w dn. 7 listopada 2012.

Jako teologowie Kościoła w Polsce jesteśmy pewni, że wierni świeccy oraz odpowiednie instytucje kościelne są w stanie solidarnie ponieść koszty związane z działalnością Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie. Fakt tak masowego i zróżnicowanego społecznie poparcia dla Telewizji Trwam w jej staraniach o miejsce na multipleksie jest tym bardziej wymowny, że decyzja o zakończeniu własnej produkcji przez kanał Religia tv nie skłoniła żadnej instytucji ani organizacji do wsparcia jego dotychczasowej działalności.

Wiemy, że naszą argumentację podzielają liczne stowarzyszenia i środowiska teologiczne w Polsce i w świecie. Dzielimy się nią teraz, aby KRRiT mogła podjąć sprawiedliwą decyzję, a wierzący obywatele i organizacje społeczno-religijne nie musiały upominać się o swoje prawa w marszach i demonstracjach.

Żywimy głęboką nadzieję, że rozpoczynający się rok 2013 będzie dla nas wszystkich czasem większej sprawiedliwości, miłości braterskiej i pokoju.

Z wyrazami szacunku –

w imieniu zarządu,

moderatorów diecezjalnych

i członków „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”

 

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, prof. zwyczajny KUL
przewodniczący
oraz
ks. dr hab. Artur Malina, prof. Uniwersytetu Śląskiego
sekretarz zarządu

Lublin, dn. 2 stycznia 2013 r.

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl