Spotkanie Ojca św. Franciszka z Korpusem Dyplomatycznym

Stolicy Apostolskiej zależy na dobru każdego człowieka. Z tym właśnie zamiarem biskup Rzymu rozpoczyna swoją posługę – powiedział Ojciec św. Franciszek podczas spotkania z Korpusem Dyplomatycznym.

Papież wyraził nadzieję na przyjaźń ze strony reprezentowanych przez dyplomatów 180. krajów oraz na podjęcie dialogu z tymi, które nie utrzymują relacji z Watykanem.

– Za waszym pośrednictwem spotykam bowiem wasze narody. I tak mogę w pewnym sensie dotrzeć do każdego z waszych rodaków, z ich radościami, dramatami, oczekiwaniami i pragnieniami. Wasza tak liczna obecność jest też znakiem, że relacje, jakie wasze kraje utrzymują ze Stolicą Apostolską są bardzo korzystne. Rzeczywiście służą dobru ludzkości. Na tym właśnie zależy Stolicy Apostolskiej – na dobru każdego człowieka na tej ziemi. Z tym właśnie zamiarem biskup Rzymu rozpoczyna swoją posługę wiedząc, że może liczyć na przyjaźń i życzliwość reprezentowanych przez was krajów, będąc pewnym, że podzielacie ten cel – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież Franciszek za priorytety swej posługi uznał dialog z innymi religiami oraz niewierzącymi i budowanie mostów między ludźmi. Ojciec św. akcentował, że wybierając imię Franciszek myślał o św. Franciszku z Asyżu – postaci dobrze znanej daleko poza granicami Włoch i Europy, a także wśród tych, którzy nie wyznają wiary katolickiej. Jednym z powodów jest działanie na rzecz budowania pokoju, a innym umiłowanie przez św. Franciszka ubogich.

– Jak wielu ubogich jest jeszcze na świecie. Na jak wielkie cierpienie napotykają – na wzór św. Franciszka z Asyżu. Kościół zawsze starał się troszczyć, opiekować się w każdym zakątku ziemi tymi, którzy cierpią z powodu nędzy. Sądzę, że w wielu waszych krajach możecie przekonać się o hojnym dziele tych chrześcijan, którzy zajmują się pomocą chorym, sierotom, bezdomnym i tym wszystkim, którzy znajdują się na marginesie społecznym – chrześcijan, którzy w ten sposób działają na rzecz społeczeństw bardziej ludzkich i sprawiedliwych – podkreślił Ojciec św. Franciszek.

Papież zwrócił następnie uwagę na to, że istnieje też inny rodzaj biedy. „To duchowe ubóstwo naszych dni, które dotyczy w poważnym stopniu także krajów uważanych za najbogatsze” – wskazał Ojciec św. Przypomniał, że Benedykt XVI nazwał to zjawisko „dyktaturą relatywizmu”, która zagraża relacjom międzyludzkim.

Spotkanie Ojca św. Franciszka z Korpusem Dyplomatycznym w Sali Regia w Pałacu Apostolskim w Watykanie transmitowała TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl