Rzymskie przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

Czuwanie modlitewne w 11 kościołach Rzymu (w tym dla Polaków w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona) poprzedzi w sobotnią noc kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II.

Będzie ono połączone ze sprawowaniem sakramentu pojednania. W ten sposób organizatorzy uroczystości kanonizacyjnych chcą symbolicznie zaznaczyć fakt, iż to historyczne wydarzenie odbędzie się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia i jest przede wszystkim świętem wiary. Liturgię kanonizacyjną na Placu św. Piotra o godz. 10.00 poprzedzi wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na Mszy obecne będą dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II w jego procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Są to francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Na plac przyniesione zostaną także relikwiarze obu Papieży (Jana Pawła II ten sam, co na liturgii beatyfikacyjnej, a Jana XXIII, specjalnie na obecną okazję wykonany, będzie bliźniaczo podobny). Organizatorzy nie wykluczają, że w kanonizacji będzie uczestniczył Benedykt XVI.

Liturgii dziękczynnej na Placu św. Piotra w poniedziałek 28 kwietnia przewodniczyć będzie o godz. 10.00 archiprezbiter bazyliki watykańskiej ks. kard. Angelo Comastri. Ks. Federico Lombardi zaprosił wiernych, by bez obawy przyjechali na uroczystości do Rzymu. Stwierdził jednocześnie, że Watykan nie prowadzi żadnych szacunków na temat spodziewanej liczby pielgrzymów. Podkreślił jedynie, że wypełniony po brzegi plac św. Piotra i prowadząca do niego Via della Conciliazione oznacza ponad ćwierć miliona pielgrzymów.

Diecezja Jana XXIII będzie dziękować za jego kanonizację, m.in. dziełami miłosierdzia. W Wielki Czwartek ponad 900 księży przekaże jedną pensję na diecezjalny Fundusz „Praca dla Rodzin”. Na ten szczytny cel zostaną przeznaczone wszystkie środki zebrane w kościołach, w dniu kanonizacji. Co więcej diecezja Bergamo na zniszczonym trzęsieniem ziemi Haiti wybudowała szkołę im. Jana XXIII. Dzięki temu młodzież może zdobywać wykształcenie i zawód. Znowu w Albanii rodacy Jana XXIII wzniosą kościół i centrum duszpasterskie, a w samym Bergamo chcą przerobić stare koszary na centrum dla najuboższych.

Pielgrzymom przybyłym do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia pomagać będzie ponad 2600 wolontariuszy włoskiej Obrony Cywilnej. Ponadto przez całą dobę działać będzie komunikacja miejska.Kursować będą również specjalne autobusy, łączące najważniejsze punkty z okolicami placu Świętego Piotra.

Do dystrybucji przygotowano 4 miliony butelek wody.  Zarząd miasta przygotował także miejsca parkingowe dla 4326 autokarów.Wcześniej Wydział Komunikacji Urzędu Miasta podał, że przez internet można zarezerwować i kupić specjalną przepustkę, zezwalającą na wjazd autokaru do włoskiej stolicy i zaparkowanie w wyznaczonym miejscu. Cena przepustki to 50 euro.

Rezerwacji można dokonać na stronie: www.agenziamobilita.roma.it. w zakładce Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

 

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl