fot. Tomasz Strąg

Rzecznik KEP: księża biskupi zachęcają do pielgrzymowania duchowego

Księża biskupi zachęcają do pielgrzymowania duchowego osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że większość pieszych pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę ma również grupy pielgrzymów duchowych.

„Wiele osób, nie mogąc udać się pieszo na Jasną Górę, decyduje się na udział duchowy. A pielgrzymki to w rzeczywistości ogólnopolskie rekolekcje w drodze. Pielgrzymi duchowi towarzyszą pątnikom, włączając się we wspólną modlitwę – udział w codziennej Mszy św., modlitwie różańcowej, odmawiając Anioł Pański oraz Apel Jasnogórski. Ponadto mogą oni śledzić każdy dzień na pątniczym szlaku na specjalnych profilach społecznościowych, stronach internetowych czy aplikacjach pielgrzymkowych. Coraz więcej pielgrzymów duchowych śledzi relacje z pielgrzymek w internecie” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Na przykład duchowe pielgrzymowanie w ramach 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej trwa dziewięć dni: od 6 do 14 sierpnia. Pielgrzym duchowy otrzymuje pamiątkowy znaczek grupy pielgrzymów duchowych oraz kartę pielgrzyma z trasą pielgrzymki, by mógł śledzić wędrowanie. Szczegóły na stronie.

„Pielgrzymowanie duchowe to propozycja zarówno dla osób starszych i chorych, jak i dla mam opiekujących się dziećmi, zapracowanych ojców czy Polaków żyjących na emigracji. Pielgrzymi duchowi otaczają swoją modlitwą pieszych pątników, którzy niosą ich prośby przed wizerunek Matki Jasnogórskiej. Wspólna modlitwa i wzajemne wsparcie jednoczy wszystkich Polaków, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu Polski zachęca wszystkich, zarówno pielgrzymów duchowych, jak i pieszych, do umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i filmików oznaczonych hasztagiem #PolskaPielgrzymuje.

„W ten sposób możemy dzielić się pięknem i trudem codziennego pielgrzymowania oraz wspólnie powierzać się opiece najukochańszej Matki” – zaznaczył duchowny.

PAP/RIRM

drukuj