Rozpoczął się Wielki Tydzień

Rozpoczął się Wielki Tydzień, który przygotowuje do najważniejszych świąt dla wszystkich chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Tydzień rozpoczęła Niedziela Palmowa obchodzona na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W kościołach odczytywana była Męka Pańska oraz święcone były tradycyjne palmy.

Ostatnie dni Wielkiego Postu są czasem wielkiej zadumy i pokuty. Wielki Tydzień prowadzi wspólnotę Kościoła do Wielkanocy drogą upokorzenia Pana Jezusa. Jest to droga pokory.

– Przemierzając dogłębnie tę drogę, Syn Boży przyjął „postać sługi”. Rzeczywiście, pokora oznacza służbę, oznacza pozostawienie miejsca dla Boga, rezygnację z samego siebie, „ogołocenia się” -jak mówi Pismo. To jest największe upokorzenie – mówił Ojciec Święty Franciszek.

W Wielki Czwartek w katedrach sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego, w czasie której księża biskupi święcą oleje używane do sakramentów.

– Rankiem w Wielki Czwartek sprawowana jest Msza Krzyżma – wówczas wszyscy księża z diecezji gromadzą się ze swoim biskupem. Wieczorem ma miejsce bardzo uroczysta Wieczerza Pańska, kiedy wspominamy tę pierwszą Mszę Świętą, którą Pan Jezus sprawował z apostołami w wieczerniku i która powtarza się teraz w każdej Mszy Świętej – powiedział ks. bp Andrzej Siemieniewski.

W Wielki Czwartek w kościołach sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej.

Zgodnie z tradycją, po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. ciemnicy gdzie trwa adoracja. Wielki Piątek jest wspomnieniem męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się Mszy Świętej, a w kościołach odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W sposób szczególny tego dnia adoruje się krzyż. Obowiązuje także post ścisły.

– W tym dniu powstrzymujemy się od sprawowania Mszy św. Ten eucharystyczny post będzie trwać przez całą Wielką Sobotę, aż do zapadnięcia zmroku, gdy wkraczamy w Niedzielę Zmartwychwstania – podkreślił ks. bp Andrzej Siemieniewski.

Po wielkopiątkowej liturgii Ciało Chrystusa przenoszone jest do grobu gdzie trwa adoracja przez całą wielką sobotę, która jest dniem ciszy.

– Cisza Pana Jezusa złożonego w grobie i cisza w sercach apostołów – nie wiedzieli oni czy tak ma skończyć się ich wielka przygoda z Panem Jezusem, czy taki ma być kres tego wszystkiego – dodał ks. bp Andrzej Siemieniewski.

Wielka Sobota jest także dniem święcenia pokarmów, które mają swoją tradycyjną symbolikę. Wieczorem sprawowana jest liturgia Wigilii Paschalnej, która jest symbolem przejścia ze śmierci do nowego życia. Kapłan w czasie jej trwania święci ogień i wodę chrzcielną. Wierni odnawiają także swoje przyrzeczenia ze chrztu.

Uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwania  całego stworzenia do udziału w tryumfie Zmartwychwstałego jest Procesja Rezurekcyjna. W wielu miejscach w Polsce odbywa się ona zgodnie z dawną tradycją – w poranek niedzieli wielkanocnej.


TV Trwam News/ RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl