Rokitno. Święto patronalne diecezji z udziałem ks. kard. Muellera

Patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Rokitnie, w tym roku po raz pierwszy obchodzone 18 czerwca zamiast 15 sierpnia, zgromadziło wielu wiernych. „Bądźmy ludźmi cierpliwego dialogu” – apelował w homilii ksiądz kardynał Gerhard L. Mueller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Po raz pierwszy święto było obchodzone w nowym terminie, tj. 18 czerwca – w rocznicę koronacji cudownego wizerunku. Dotychczas obchodzono je podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia).

Uroczystości zgromadziły w Rokitnie wielu wiernych z całej diecezji. W tamtejszym sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej – patronki diecezji. Centralnym punktem obchodów była Msza św.  odpustowa pod przewodnictwem i z homilią ks. kard. Muellera, który jest prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Ksiądz Kardynał wygłosił homilię w języku polskim.

„Dziękujemy Bożej opatrzności za to, że możemy dzięki decyzji Stolicy Apostolskiej wspólnie świętować uroczystość patronki tej diecezji (…) Celebrując eucharystię dzielimy się nawzajem tą prawdą, że o to tutaj sam Bóg jest obecny wśród nas (…) Wzorem w zasłuchaniu w słowo Boże i realizację Bożej woli jest dla nas Maryja, która w tym przepięknym obrazie z Rokitna, z odsłoniętym uchem, przymykając delikatnie oczy z uwagą przysłuchuje się w bicie serca zbawiciela, głos Boży, ale też w prośby ludzi …” – mówił m.in. ks. kard. Mueller.

W homilii ksiądz Kardynał zwrócił się do wiernych, by wzorem Matki Bożej z Rokitna umieli z cierpliwością słuchać siebie nawzajem i znajdować czas na umacnianie rodzinnych więzi.

„Bądźmy ludźmi cierpliwego dialogu. Sługa Boży bp Wilhelm Pluta (przez ponad 27 lat ksiądz biskup gorzowski) mówił, że człowiek w człowieku umiera, gdy go dobro uczynione nie raduje, a zło nie boli. Miejmy wrażliwość, która będzie odpowiedzą na przykazanie miłości Boga i bliźniego” – mówił ks. kard. Mueller.

***

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany na początku XVI w. W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie. Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.

Po II wojnie światowej obwołano Matkę Bożą z Rokitna patronką rodzącej się na tych terenach polskiej administracji kościelnej. Decyzję tę potwierdził później papież Paweł VI ustanawiając Matkę Bożą Rokitniańską patronką diecezji gorzowskiej oraz wyznaczając datę święta patronalnego na 15 sierpnia.

18 czerwca 1989 r. obraz rokitniański został uroczyście ukoronowany. 3 maja 2002 r. kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej z 15 sierpnia na 18 czerwca wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę księdza biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Kult Matki Bożej z Rokitna stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyróżniających Kościół zielonogórsko-gorzowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl