Rocznica Cudu Eucharystycznego w Sokółce

Dziś obchodzimy szóstą rocznicę Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Upamiętnia ona ukazanie się na hostii cząstki Ciała Pańskiego, która po zbadaniu przez patomorfologów uznana została za tkankę ludzkiego mięśnia sercowego.

Mszy św. w Sokółce przewodniczyć będzie ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

Dziś odbędzie się również premiera płyty „Tajemnica Eucharystii – Sokółka – Kantata Przemienienia” z librettem Jerzego Binkowskiego i muzyką Jakuba Milewskiego.

Utwory wykona czworo solistów: Sylwia Banasik, Martyna Ciok, Kuba Jurzyk i Wiktor Korszla. Towarzyszyć im będzie Chór Politechniki Białostockiej przygotowany przez Wiolettę Miłkowską w akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej.

 – Koncert jest inspirowany cudem w Sokółce. To inspiracja twórców, czyli mnie i przede wszystkim Jerzego Binkowskiego, autora libretta. Głównym bohaterem naszej opowieści jest człowiek, który przyjeżdża do Sokółki i natchniony cudem zmienia się z osoby, która wyśpiewuje, że „Boga nie ma” w osobę nawróconą, śpiewającą „Jezu, ufam Tobie”. Koncert jest przepełniony najróżniejszymi emocjami, najróżniejszym typem muzyki, od gospel, przez muzykę symfoniczną po filmową – zaznacza Jakub Milewski, kompozytor i dyrygent.

„Tajemnica Eucharystii – Sokółka – Kantata Przemienienia” to zapis koncertu, który nakładem wydawnictwa Edycja św. Pawła ukaże się na nośnikach CD i DVD. Płyta będzie dostępna w formie eleganckiej książki w twardej oprawie zawierającej zdjęcia z premiery, a także libretto.

Materiał z „Kantaty Przemienienia” doczekał się wydawnictwa płytowego na rok po koncertowej premierze w Białymstoku. Jakub Milewski udostępnił film z zarejestrowanymi fragmentami koncertu.

* * *

 

KRÓTKA HISTORIA CUDU W SOKÓŁCE

12 października 2008 roku podczas Eucharystii w trakcie udzielania Komunii Świętej jednemu z kapłanów wypadł na stopień ołtarza konsekrowany komunikant. Kapłan zgodnie z przepisem liturgicznym, włożył Go do vasculum – naczynia z wodą. Tam komunikant miał się rozpuścić. Po Mszy świętej siostra Julia Dubowska, zakrystianka ze Zgromadzenia Sióstr Eucharystek na polecenie ks. kan. Stanisława Gniedziejko, proboszcza parafii, przelała zawartość vasculum do innego naczynia i umieściła je w sejfie w zakrystii kościoła.

Za tydzień s. Julia – zapytana przez ks. Proboszcza o stan komunikantu – zajrzała do sejfu. Zobaczyła czystą wodę z rozpuszczającym się w niej komunikantem, na środku którego widniała wypukła plamka o intensywnej czerwonej barwie, przypominająca wyglądem skrzep krwi, mający postać jakby żywej cząstki ciała.

O wydarzeniu  natychmiast powiadomiono ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolitę białostockiego. Ks. abp przybył do Sokółki wraz z Kanclerzem Kurii, księżmi infułatami i księżmi profesorami. Zalecił zabezpieczenie komunikantu, czekanie i obserwowanie.

W styczniu 2009 roku ks. Arcybiskup zlecił poddać komunikant badaniom patomorfologicznym. Następnie powołał Komisję Kościelną do zbadania zaistniałych zjawisk.

9 kwietnia 2009 roku – decyzją ks. abp. – kościół św. Antoniego Padewskiego w Sokółce został podniesiony do rangi Kolegiaty. Powołano też Kolegiacką Kapitułę Najświętszego Sakramentu. Jej chryzmatem jest troska o kult i szerzenie czci Chrystusa Eucharystycznego – strzeżenie Eucharystii.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl